Про формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність у категорії «Вагітність та пологи»

24 травня 2023 о 11:18
4008

Наводимо до уваги читачів лист МОЗ України «Про формування МВТН в категорії «Вагітність та пологи».

Заклади охорони здоровʼя та фізичні особи — підприємці,

які одержали ліцензію на провадження господарської

діяльності з медичної практики

Про формування МВТН в категорії «Вагітність та пологи»

Міністерство охорони здоров’я України засвідчує свою повагу та повідомляє наступне. Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.12.2022 р. № 2386 внесені зміни в наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» стосовно формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність (далі — МВТН) в категорії «Вагітність та пологи», згідно з якими:

  • визначено перелік лікарів, які можуть формувати МВТН в категорії «Вагітність та пологи»;
  • визначено, в яких ситуаціях, які лікарі та на які строки формують МВТН в категорії «Вагітність та пологи»;
  • окремим пунктом прописано формування МВТН в категорії «Вагітність та пологи» для жінок, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • визначено ситуації, з яких лікарі формують МВТН на додаткові 14 днів.

Додатково звертаємо увагу на декілька важливих моментів щодо дій лікаря в конкретних випадках, а саме:

1) якщо вагітна отримує медичну допомогу в стаціонарних умовах під час вагітності, лікуючий лікар закладу охорони здоров’я, де жінці надається медична допомога в стаціонарних умовах, після настання 30-го тижня вагітності формує їй МВТН на 126 днів. Якщо у цієї вагітної вже сформовано МВТН в категорії «Вагітність та пологи», лікуючий лікар не формує МВТН в цій категорії. Якщо з жінкою стався інший випадок непрацездатності і лікуючий лікар формує МВТН, наприклад, у категорії «Захворювання або травма загального характеру», варто пам’ятати про правила скорочення періодів тимчасової непрацездатності в листках непрацездатності, що затверджені додатком до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 17.06.2021 р. № 1234;

2) якщо у породіллі після виписки з закладу охорони здоров’я, де вона народжувала, виникли післяпологові ускладнення і у зв’язку з цим вона отримує медичну допомогу в стаціонарних умовах (за умови, що попередній МВТН в категорії «Вагітність та пологи» був сформовано на 126 або 56 днів) лікуючий лікар, який надає медичну допомогу, формує МВТН на 14 днів з дати, наступної за датою завершення попереднього МВТН.

Також нагадуємо, що ускладненими вважаються:

  • пологи, що відбулися до 37-го тижня вагітності (передчасні пологи);
  • пологи, внаслідок яких народилася мертва дитина;
  • якщо в післяпологовий період сталися ускладнення з необхідністю надання медичної допомоги в стаціонарних умовах.

Додатково надається схематичне пояснення щодо формування МВТН в категорії «Вагітності та пологи» в різних випадках. Крім того, нагадуємо, що відповідно до пункту 1 розділу 3 Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 р. № 1234, листок непрацездатності з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи» вважається виданим через 7 днів з дати відкриття листка непрацездатності.

У рамках покращення електронної системи охорони здоров’я та оптимізації роботи лікарів при формуванні МВТН в категорії «Вагітність та пологи» більше не потрібно рахувати дату завершення строку — достатньо буде обрати потрібний строк тривалості МВТН, а це може бути: 14; 56; 70; 90; 126; 140 або 180 днів.

При цьому продовжити МВТН в цій категорії можливо буде тільки на 14 днів, а формувати такий МВТН можна буде з датою початку строку в майбутньому. Технічна реалізація такої можливості залежить від можливостей медичної інформаційної системи, з якою у закладу охорони здоров’я укладено відповідний договір.

Прохання вказану інформацію використовувати в роботі та поширити серед лікарів закладів охорони здоров’я.

Користуючись нагодою, дякуємо за спільну роботу в напрямку розвитку галузі охорони здоров’я.

Заступник міністра з питань цифрового
розвитку, цифрових трансформацій
і цифровізації  Марія КАРЧЕВИЧ

Читайте також роз’яснення МОЗ Зміни при оформленні лікарняних категорії «Вагітність та пологи»

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»