COVID-19: видатки на його лікування можуть зменшитися в десять разів

30 листопада 2020 о 15:57
1799

У проєкті Державного бюджету на 2021 рік на Програму медичних гарантій 2021 року мають намір виділити 123 млрд грн, повідомляють у НСЗУ.

Проєкт державного бюджету України на 2021 рік до другого читання затверджено 26 листопада 2020 р. на позачерговому засіданні Уряду.

Коментар Дениса Шмигаля

Прем’єр-міністр Д. Шмигаль відзначив, що для затвердження проєкту Державного бюджету до другого читання Уряд провів багато спільної роботи і консультацій з народними депутатами та експертами.

«Врахували більшість із наданих пропозицій, з огляду на пріоритетність видатків, наявних можливостей ресурсної частини бюджету і стану національної економіки. Ключовий аспект — це те, що бюджет залишається збалансованим та реалістичним до виконання. У наступному році ми очікуємо зростання економіки, що дозволить нам продовжити збільшення видатків на медицину, освіту, оборону та інші галузі», — зазначив очільник Уряду.

За словами Прем’єр-міністра, доходи проєкту Держбюджету на 2021 рік передбачено в сумі 1 трлн 92 млрд грн, а видатки — у сумі 1 трлн 328 млрд грн.

«Знайдено можливість зменшити дефіцит держбюджету щодо ВВП з 6 до 5,5%. У бюджеті цього року дефіцит закладався на рівні 7,5%», — відзначив Д. Шмигаль.

Глава Уряду підкреслив, що на 2021 рік пропонується збалансований бюджет, у якому не передбачається збільшення податків для бізнесу й водночас покращується фінансування соціальної сфери, медицини, передбачена підтримка підприємцям, які постраждали від пандемії.

«Цей бюджет залишається бюджетом можливостей для розвитку і для промисловості, і для малого та середнього бізнесу», — наголосив Д. Шмигаль.

Позиція Сергія Марченка

Представляючи проєкт Закону, С. Марченко, міністр фінансів України, зазначив: «Ми завершили підготовку проєкту Державного бюджету на 2021 рік. Це якісний, чітко прорахований, збалансований документ, який є дійсно реальним до виконання. Ми ґрунтовно опрацювали всі правки та пропозиції народних депутатів, викладені у Постанові Верховної Ради про схвалення Бюджетних висновків, якими було передбачено внесення низки змін до проєкту бюджету на 2021 рік до другого читання».

В основу Бюджетних висновків увійшла 2 451 пропозиція парламентарів, що по суті, становить орієнтовно ще один такий бюджет. Мінфіном враховано більшість із наданих депутатами пропозицій, з огляду на пріоритетність видатків, наявних можливостей ресурсної частини бюджету і стану національної економіки.

«Для нас принциповим було те, щоб усі видатки були підтверджені реальними доходами. Тут немає місця надутим або прихованим доходам. У процесі доопрацювання ми проводили консультації з МВФ щодо формування спільного бачення основних бюджетних показників у рамках програми партнерства України і МВФ — рамки доходів, видатків і дефіциту. Загалом параметри бюджету-2021 збігаються з оцінками фахівців Фонду, що було важливим для продовження успішної співпраці між Україною та МВФ», — повідомив С. Марченко.

Позиція Максима Степанова

Як ми вже повідомляли, М. Степанов, міністр охорони здоров’я України, зазначив, що у редакції держбюджету, яку Кабінет Міністрів подав на розгляд Верховної Ради, кошти на підвищення зарплат медикам не передбачені. Саме тому М. Степанов не голосував за цей проєкт бюджету. МОЗ України продовжить боротьбу за фінансування медицини у наступному році на розрахованому Міністерством рівні.

Позиція НСЗУ

З точки зору НСЗУ, бюджет на медицину — зараз одне з головних питань для країни. Про це йдеться у повідомленні на офіційній сторінці відомства у соціальній мережі Facebook. НСЗУ розуміє, що в умовах пандемії економіка переживає значний спад. НСЗУ буде ефективно та прозоро розподіляти кожну суму коштів на Програму медичних гарантій. Але за умови виділення 123 млрд грн на Програму медичних гарантій 2021 року не буде коштів на кілька дуже важливих для країни та громадян речей.

  1. У запропонованому бюджеті на 123 млрд грн на лікування пацієнтів із COVID-19 на весь рік передбачено лише 14,5 млрд грн. Зважаючи на динаміку захворюваності та зростання навантаженості на систему, вже у ІІ кварталі нам доведеться в 10 разів зменшити видатки на лікування пацієнтів із COVID-19. І відмовитися від доплат лікарям за роботу з цими пацієнтами.
  2. Аби подолати пандемію, потрібно закладати кошти не лише на лікування, а і на запобігання інфікуванню. Найбільш надійний метод — це вакцинація. У бюджеті обсягом 123 млрд грн у Програмі медичних гарантій 2021 року недостатньо коштів для підвищення фінансування первинної ланки медичної допомоги та вакцинації від COVID-19. Це питання національної безпеки. Уряди США, Німеччини та ще багатьох країн уже готуються до масштабного проєкту вакцинації. І з боку України буде відповідальним та виваженим кроком — виділити на це кошти та забезпечити громадян захистом від хвороби.
  3. Бюджет у 123 млрд грн не дозволить НСЗУ запровадити доплати за досягнення індикаторів якості для первинної та екстреної допомоги. А це — якраз про зміни на краще, які має відчути пацієнт: сімейні лікарі краще надають допомогу, екстренка швидко везе пацієнта саме туди, де його можуть врятувати. Також НСЗУ доведеться зменшити кількість послуг щодо ранньої діагностики раку, які держава оплатить пацієнтам. А онкологічні захворювання — серед лідерів у причині смертності в Україні.

Пандемія дуже чітко визначила пріоритети на рівні держави. Зараз надзвичайно важливо з усією відповідальністю підійти до питань організації та фінансування системи охорони здоров’я, аби держава була здатна і вчасно запобігти, і швидко відреагувати на виклики.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами kmu.gov.ua, mof.gov.ua, facebook.com/moz.ukr,  facebook.com/nszu.ukr,