Коронавірус COVID-19: оперативна інформація на 18.03.2020 р.

18 березня 2020 о 16:33
1611

Станом на ранок 18 березня 2020 р. в Україні було лабораторно підтверджено 14 випадків COVID-19, з них два з летальним кінцем.

 Ситуація в Україні

Протягом дня 17 березня до Центру громадського здоров’я МОЗ України надійшла 41 підозра на COVID-19 (Вінницька — 3, Дніпропетровська — 5, Донецька — 3, Закарпатська — 3, Івано- Франківська — 3, Київ — 14, Миколаївська — 1, Рівненська — 2, Сумська — 2, Тернопільська — 2, Херсонська — 1, Черкаська — 1, Чернівецька — 1). Усього з початку 2020 р. надійшло 181 повідомлення про підозру на COVID-19, 14 випадків підтверджено лабораторно, Чернівецька область — 10 (1 з летальним кінцем), Київська область — 3, Житомирська — 1 (1 з летальним кінцем).

До вірусологічної референс-лабораторії 17 березня було доставлено 25 зразків, протестовано 34 зразки, отримано 7 позитивних (Чернівецька область — 6, Київська область — 1)  на COVID-19, решта мазків у роботі.

 Ситуація у світі

У  світі зареєстровано 198 155 випадків захворювання COVID-19, з них — 81 960 осіб одужали; за межами Китаю зафіксовано 117 069  випадків.

На території Європейського регіону зареєстровано 74 142 випадки захворювання COVID-19  (Італія — 31 506, Іспанія — 11 178, Франція — 7730, Німеччина — 7156,  Швейцарія — 2643, Великобританія — 1954, Нідерланди — 1705, Австрія — 1332, Бельгія — 1243, Норвегія — 1169,  Швеція — 1167, Данія — 977, Португалія — 448, Чехія — 434, Греція — 387, Фінляндія— 319, Ізраїль — 304, Ірландія — 292, Словенія — 275, Ісландія — 225, Естонія — 225, Румунія — 184, Польща — 156, Сан-Марино — 104, Словаччина — 97, Російська Федерація — 93, Болгарія — 81, Сербія — 72, Хорватія — 65, Латвія — 60, Албанія — 55, Угорщина — 50, Білорусь — 36, Грузія — 34, Казахстан — 33, Кіпр — 33, Північна Македонія — 31, Вірменія — 30, Республіка Молдова — 30, Азербайджан — 28, Литва — 25, Боснія і Герцеговина — 21, Мальта — 21, Люксембург — 19, Узбекистан — 16, Андорра — 14, Україна — 14, Ліхтенштейн — 7, Туреччина — 5, Монако — 2, Святий Престол — 1) та 3347 летальних випадків (загалом у світі — 7954).

 Дії влади в Україні 

17 березня 2020 р. Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Передбачається, що медпрацівникам, які задіяні на роботах щодо ліквідації коронавірусу в Україні, доплачуватимуть до 200% зарплати. Також будуть здійснені доплати окремим категоріям працівників, які забезпечують основні сфери життєдіяльності.

Законом також встановлюється відповідальність за порушення санітарних норм під час поширення коронавірусної інфекції. Зокрема, для осіб, які можуть бути інфіковані COVID-19, за самовільне залишення місця обсервації (карантину) передбачена адміністративна відповідальність. А за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням буде підвищено кримінальну відповідальність.

Крім того, буде спрощено процедуру державних закупівель товарів для боротьби із коронавірусом. Зокрема буде звільнено від сплати ввізного мита та ПДВ лікарські засоби, медичні вироби та медичне обладнання, призначені для запобігання виникненню і поширенню COVID-19. Ціни на товари медичного призначення та соціально значущі товари контролюватиме Кабінет Міністрів України.

Буде також запроваджено комплекс правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб під час карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), а саме:

  • можливість роботи вдома для працівників, державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки;
  • надання права власникам змінювати режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це через вебсайти та інші комунікаційні засоби;
  • заборона на скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (на період карантину та на 30 днів після його відміни);
  • заборона на притягнення до адміністративної відповідальності іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися до територіальних органів/підрозділів Державної міграційної служби України із заявою про продовження строку перебування на території України, у зв’язку із введенням карантинних заходів;
  • віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обставин;
  • продовження строків отримання та надання адміністративних та інших послуг;
  • низка заходів, спрямована на захист прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, недопущення припинення надання житлових субсидій, реєстрації безробітних тощо;
  • заборона на проведення органами державного нагляду планових заходів щодо здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності.

Дії ВООЗ

ВООЗ опублікувала оновлені настанови «Клінічне ведення тяжкої гострої респіраторної інфекції (SARI) при підозрі на захворювання COVID-19». Цей документ надає клініцистам оновлені тимчасові настанови своєчасного, ефективного ведення пацієнтів з підозрою і підтвердженням COVID-19.

13 березня 2020 р. генеральний директор ВООЗ на брифінгу для ЗМІ щодо COVID-19 оголосив, що на сьогодні Європа стала епіцентром пандемії, де реєструється більше випадків і смертей, ніж у решті світу, за винятком Китаю. Щоденно реєструється більше випадків, ніж в Китаї в розпал епідемії.

ВООЗ продовжує підтримувати країни в готовності та реагуванні. Відправлено поставки засобів індивідуального захисту в 56 країн, готується до відправлення у ще 28 країн і відправлено майже 1,5 млн діагностичних тестів у 120 країн.

Досвід Китаю, Республіки Корея, Сінгапуру та інших країн свідчить, що активне тестування і відстеження контактів у поєднанні із заходами соціального дистанціювання і мобілізацією громади можуть запобігти зараженню і врятувати життя людей.

Спільно з Фондом Організації Об’єднаних Націй та Швейцарським благодійним фондом ВООЗ започатковує Фонд солідарного реагування на COVID-19, щоб дати можливість окремим особам і організаціям зробити свій внесок.

Зібрані кошти будуть використані для координації дій у відповідь, для закупівлі масок, рукавичок, халатів і захисних окулярів для працівників охорони здоров’я, для закупівлі діагностичних тестів, для поліпшення епіднагляду і для інвестицій у дослідження і розробки.

ВООЗ визначила чотири сценарії розвитку подій у країнах для COVID-19

  1. Країни без випадків (нуль випадків).
  2. Країни з одним або більше випадків, імпортованими або виявленими на місці (спорадичні випадки).
  3. Країни, в яких спостерігаються кластери випадків у часі, території та/чи загальному впливі (кластери випадків).
  4. Країни, в яких спостерігаються великі спалахи з місцевою передачею (передача у громаді).

Хронологія подій в Україні

По всій Україні у визначених медичних закладах продовжуються навчання (симуляційні вправи) на випадок фіксації коронавірусу.

За повідомленням Міністерства закордонних справ України станом на 28 лютого 2020 р. інформація про наявність громадян України серед інфікованих коронавірусом на території Китайської Народної Республіки до Посольства не надходила. Посольство продовжує перебувати на постійному зв’язку з українцями, які відмовилися від евакуації. Усього дипустанові відомо про 39 громадян України, які залишаються у провінції Хубей.

Міністерством закордонних справ України оприлюднено актуалізовані рекомендації громадянам України  тимчасово утриматися від поїздок до провінції Хубей та міста Ухань, а також відкласти свої подорожі, які не є вкрай необхідними до інших територій Китайської Народної Республіки.

В Італії у громадянки України, яка прибула з міста Кремона, був діагностований COVID-19. Наразі вона знаходиться у лікарні «Cotugno» (місто Неаполь), а її життю, за даними лікарів, нічого не загрожує. Родичі, з якими контактувала громадянка, поміщені в карантинний режим. Зазначена ситуація перебуває на особливому контролі Генерального консульства України в Неаполі та Посольства України в Італії.

Італійська сторона відзначає, що на сьогодні уряд повністю контролює епідеміологічну ситуацію в державі, де існують два осередки хвороби у Ломбардії та Венето, водночас в інших регіонах фіксуються поодинокі випадки, що не становлять масової загрози для жителів.

27 лютого розпочався процес висадки пасажирів із круїзного лайнера «Diamond Princess», де знаходилися 25 громадян України — членів екіпажу лайнера. Після висадки на берег усі пройдуть двотижневий карантин, після чого за умови отримання повторних негативних результатів відповідних тестів вони отримають можливість виїзду за межі Японії. Станом на 28 лютого троє громадян України, в яких діагностовано наявність вірусу COVID-19, продовжують перебувати в медичних закладах міста Токіо. Наразі стан наших співвітчизників задовільний. 27 лютого виписана з лікарні громадянка України, яка вже пройшла необхідний курс лікування та наразі перебуває в одному з місцевих готелів.

28 лютого по всій Україні у визначених медичних закладах почалися навчання на випадок фіксації коронавірусу. Уже відбулися навчання у Києві в Олександрівській лікарні та в Луцьку. У них взяли участь медики, рятувальники, представники поліції та органів місцевої влади.

Медична система повністю готова на випадок фіксації коронавірусу. В Україні є близько 12 тис. ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тис. лікарів-інфекціоністів та 5 тис. інших медичних працівників, які працюють в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах.

Центр Громадського здоров’я МОЗ України за підтримки ВООЗ організував та проводить дводенний тренінг для епідеміологів та вірусологів — як готуватися та реагувати на спалах COVID-19.

Тренінг сфокусовано, по-перше, на наданні повної інформації про новий коронавірус, а також останніх рекомендацій ВООЗ. По-друге, на поширенні практичної інформації — алгоритми дій для лікарів-епідеміологів та -вірусологів, які працюють у лабораторіях при роботі з випадком, який відповідає визначенню COVID-19.

Окрім цього, тренінг включає сесію з комунікації, як працювати з інформацією під час такої кризової ситуації, як спалах COVID-19 у світі.

У тренінгу беруть часть понад 70 фахівців епідеміологів та вірусологів з Києва та регіонів України.

Для профілактики захворювання слід дотримуватися стандартних рекомендацій

  1. Часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами.
  2. Під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. Уникайте тісного контакту з усіма, хто має лихоманку та кашель.
  3. За наявності підвищеної температури тіла, кашлю та утрудненого дихання якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередню історію подорожей.
  4. Не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

Читайте також Стандарти медичної допомоги при коронавірусній хворобі 2019 (COVID-19)

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua