Ефективність застосування моноклональних антитіл при COVID-19

6 листопада 2020 о 12:18
3267

Актуальність

На сьогодні відомо, що COVID-19 може мати широкий спектр тяжкості захворювання, так у більшості пацієнтів хвороба має легкий або навіть безсимптомний перебіг. Однак у незначної частки (до 10%) пацієнтів COVID-19 призводить до ускладнень з розвитком тяжкого гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), дихальної недостатності, що потребує госпіталізації пацієнтів до палати інтенсивної терапії, включно з потребою у штучній вентиляції легень (ШВЛ). Незважаючи на те що сьогодні відомі фактори ризику розвитку тяжкого перебігу COVID-19, включно з метаболічним синдромом, імунодефіцитними станами, похилим віком пацієнтів та коморбідною патологією, зв’язок між вірусним навантаженням та результатами лікування пацієнтів не перевірявся в довготривалих дослідженнях.

Минулі дослідження оцінювали лише ефективність різних варіантів лікування COVID-19, включно із протималярійними препаратами, глюкокортикостероїдами та застосуванням плазми крові реконвалесцентів. Однак поки що не було проведено великих контрольованих досліджень, які б оцінювали цілеспрямовані методи лікування COVID-19, спрямовані саме на послаблення прогресування захворювання у пацієнтів із нещодавно діагностованим COVID-19. Деякі дослідники припускають, що моноклональні антитіла, які нейтралізують вірус, зменшать вірусне навантаження SARS-CoV-2, покращать перебіг захворювання і допоможуть запобігти госпіталізації.

Наприкінці жовтня оприлюднені результати проміжного аналізу двох рандомізованих досліджень, в яких оцінювали ефективність застосування моноклональних антитіл проти SARS-CoV-2 у пацієнтів із легким і середньотяжким перебігом COVID-19.

Blocking Viral Attachment and Cell Entry with SARS-CoV-2 Neutralizing Antibodies (BLAZE-1)

У журналі «NEJM» опубліковані проміжні результати рандомізованого подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження II фази BLAZE-1, яке проводили на базі 41 медичного центру США. У дослідження були включені пацієнти з підтвердженим інфікуванням SARS-CoV-2 з легким/середньотяжким перебігом. Загалом до дослідження включено 452 пацієнти. Частині пацієнтів одноразово вводили антитіла LY-CoV555 або бамланівімаб (у дозі 700; 2800 або 7000 мг) (n=309), іншим вводили плацебо (контрольна група) (n=143).

До дослідження були включені пацієнти з нещодавно встановленим інфікуванням SARS-CoV-2, досліджувані препарати вводили протягом 3 діб від отримання позитивних результатів полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). На 11-й (±4) день від позитивного ПЛР здійснювали контрольний кількісний аналіз з оцінкою ступеня зниження вірусного навантаження.

На момент проміжного аналізу зниження вірусного навантаження від вихідного рівня для всієї популяції становило –3,81 для елімінації більше 99,97% вірусної РНК. Достовірне зниження вірусного навантаження продемонстроване для підгрупи пацієнтів, яким антитіла вводили в дозі 2800 мг порівняно з групою плацебо. Різниця вірусного навантаження від вихідного рівня становила (95% довірчий інтервал (ДІ), –0,98…–0,08; р=0,02), що відповідало зменшенню у 3,4 раза. Менші відмінності у зміні від вихідного рівня порівняно з групою плацебо спостерігали серед пацієнтів, які отримували дозу 700 мг (95% ДІ –0,66…–0,25, р=0,38) або дозу 7000 мг (95% ДІ –0,37 до 0,55; р=0,70).

Крім того, на 2-гу–6-ту добу у групі введення антитіл були дещо менш виражені симптоми захворювання, а частота госпіталізації протягом 28 діб у групі введення антитіл була істотно нижчою порівняно з групою плацебо (1,6% проти 6,3% відповідно).

У пацієнтів високого ризику ускладненого перебігу COVID-19 відзначали ще істотніші переваги щодо частоти госпіталізації: 4,2% у групі LY-CoV555 і 14,6% — у групі плацебо.

Результати проведеного дослідження свідчать про ефективність застосовування моноклональних антитіл при лікуванні пацієнтів із нещодавно встановленим інфікуванням SARS-CoV-2 легкого/середньотяжкого перебігу.

SARS-CoV2-REGN-COV2

28 жовтня 2020 р. компанія «Regeneron Pharmaceuticals, Inc.» опублікувала пресреліз з проміжними результатами рандомізованого подвійного сліпого дослідження II/III фази, в якому оцінювали ефективність «коктейлю» моноклональних антитіл REGN-COV2 проти SARS-CoV-2 серед амбулаторних пацієнтів із підтвердженим COVID-19 (p=0,0065). REGN-COV2 — комбінація двох моноклональних антитіл (REGN10933 та REGN10987). У дослідженні продемонстровано, що застосування коктейлю REGN-COV2 суттєво зменшувало вірусне навантаження SARS-CoV-2 та частоту звернення за медичною допомогою, включно з госпіталізацією, невідкладною медичною допомогою та/або відвідуванням кабінету лікаря/телемедицини.

Загалом до дослідження було включено 524 пацієнти з підтвердженим COVID-19, яких рандомізували на дві групи. У 1-й групі приймали коктейль моноклональних антитіл REGN-COV2 на додаток до стандартної терапії, у 2-й — приймали плацебо.

Результати цього дослідження свідчать про зниження вірусного навантаження на 7-му добу, а також на зменшення кількості звернень за медичною допомогою на 57% (p=0,024). У пацієнтів високого ризику (вік >50 років, індекс маси тіла >30 кг/м2, супутня патологія, імунодефіцитний стан) кількість звернень за медичною допомогою у групі REGN-COV2 була меншою на 72% порівняно з групою плацебо (p=0,0065).

Висновки

Результати наведених досліджень дають підстави вважати, що застосування моноклональних антитіл блокують проникнення SARS-CoV-2 у клітини-мішені та подальше прогресування захворювання. Препарати розроблялися на основі антитіл із плазми крові реконвалесцентів.

  • Chen P., Nirula A., Heller B. et al. (2020) SARS-CoV-2 Neutralizing Antibody LY-CoV555 in Outpatients with Covid-19. NEJM, Oct. 28. DOI: 10.1056/NEJMoa2029849.
  • Regeneron (2020) Developing REGN-COV2 (https://www.regeneron.com/covid19).
  • Tarrytown N.Y. (2020) Regeneron’s COVID-19 Outpatient Trial Prospectively Demonstrates that REGN-COV2 Antibody Cocktail Significantly Reduced Virus Levels and Need for Further Medical Attention. PRNewswire, Oct. 28.

Анна Хиць