Ухвалено закон про належне медичне забезпечення Збройних сил України

8 лютого 2024 о 14:51
972

Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому проєкт закону про організацію належного рівня медичного забезпечення Збройних сил України (реєстр. № 10343).

Про що законопроєкт

Відтепер до функцій Міністерства оборони, викладених у статті 10 закону України «Про оборону України», додано наступні норми:

  • затверджує для сил безпеки і сил оборони клінічні протоколи, табелі матеріально-технічного оснащення, стандарти надання домедичної та медичної допомоги на догоспітальному рівні під час ведення бойових дій та підготовки сил безпеки і сил оборони за призначенням (у тактичних умовах) на основі (з числа) стандартів НАТО та/або стандартів, затверджених окремими державами — членами НАТО. Визначає порядок додержання зазначених стандартів (рекомендацій) та здійснює нагляд за їх дотриманням;
  • затверджує за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, мінімальні вимоги та/або стандарти якості до спеціалізованих медичних виробів, а також їх перелік, що застосовуються силами безпеки і силами оборони в тактичних умовах (під час ведення бойових дій). У разі наявності відповідних вимог, стандартів якості, рекомендацій або інших відповідних документів або рішень НАТО чи окремих держав — членів НАТО, силами безпеки і силами оборони застосовують такі вимоги, стандарти, рекомендації або інші документи після їх затвердження Міністерством оборони України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Необхідні норми додані також і до Основ законодавства України про охорону здоров’я.

Таким чином, передбачається надання Міністерству оборони України повноважень щодо затвердження для сил безпеки і сил оборони клінічних протоколів, табелів матеріально-технічного оснащення, стандартів надання домедичної та медичної допомоги на догоспітальному рівні під час ведення бойових дій та підготовки сил безпеки і сил оборони за призначенням (у тактичних умовах) на основі (з числа) стандартів НАТО та/або стандартів, затверджених окремими державами — членами НАТО.

Також передбачається надання Міністерству оборони України права визначення порядку дотримання зазначених стандартів (рекомендацій) та здійснення нагляду за їх додержанням. Відповідно до проєкту Міністерство оборони України затверджує за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, мінімальні вимоги та/або стандарти якості до спеціалізованих медичних виробів, а також їх перелік, що застосовуються силами безпеки і силами оборони в тактичних умовах (під час ведення бойових дій).

Коментар Наталії Калмикової

«Цей законопроєкт є важливим кроком на шляху до забезпечення високого рівня медичної допомоги для українських військовослужбовців, адаптованого до найкращих міжнародних практик. Він не лише покращить якість домедичної та догоспітальної допомоги, але й забезпечить більш ефективне використання ресурсів, оптимізацію лікувальних процесів та, що найважливіше, збереження життів українських захисників», — наголосила заступник міністра оборони України Наталія Калмикова.

Документ, зокрема, дасть Міністерству оборони повноваження формувати стандарти домедичної та догоспітальної допомоги, виходячи з вимог НАТО. Міністерство охорони здоров’я, натомість, зможе зосередитися на розробці протоколів та стандартів для госпітального етапу лікування.

«Це дуже важливий крок уперед у зміцненні обороноздатності України та її стратегічному курсі на євроатлантичну інтеграцію», — підсумувала заступник міністра оборони.

Із проєктом закону та супутніми документами можна ознайомитися за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами rada.gov.ua, mil.gov.ua