Автоматична верифікація даних пацієнта: як це відбувається?

15 січня 2024 о 12:55
821

Як ми вже повідомляли, верифікація пацієнтів має на меті перевірку особистих даних пацієнта та підтвердження його ідентифікації перед доступом до медичних записів та інших медичних послуг. А також забезпечення актуальності даних пацієнта, зокрема виявлення та усунення дублюючих записів або недостовірної чи неповної інформації.
Верифікації підлягають усі пацієнти, зареєстровані в центральній базі даних (ЦБД) електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Заходи з верифікації здійснюються за розробленими процедурами як в автоматичному, так і в ручному режимі, який застосовується при доопрацюванні даних, що не були відпрацьовані автоматично.

Про автоматичну верифікацію

Одним із видів автоматичної верифікації даних у системі є електронна взаємодія з іншими державними реєстрами.

На сьогодні побудовано обмін даними між ЦБД ЕСОЗ та Державним реєстром актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ) щодо померлих. Такий обмін та порівняння даних здійснюється за усіма позиціями: прізвище, ім’я, по батькові (ПІБ) пацієнта, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), паспорт, свідоцтво про народження, дата та місце народження, адреса проживання. На підставі отриманих даних облікові записи пацієнтів деактивуються.
З 2019 р. кількість деактивованих пацієнтів в ЕСОЗ становила понад 2,27 млн записів.

Також відбувся обмін інформацією між ЦБД ЕСОЗ та Державним реєстром фізичних осіб — платників податків (ДРФО). Так, проведена верифікація даних про РНОКПП або його відсутність. Такий обмін дозволив верифікувати понад 28,8 млн записів про пацієнта в ЦБД ЕСОЗ.
Наразі Національною службою здоров’я України (НСЗУ) ведеться робота з оновлення програмного забезпечення для удосконалення процесів електронної взаємодії з ДРАЦСГ та ДРФО. Це дозволить здійснювати верифікацію та оновлення даних в онлайн-режимі.

Важливим процесом автоматичної верифікації є дедублікація даних в ЦБД ЕСОЗ. Модель дедублікації в режимі онлайн та офлайн здійснює перевірку на наявність та виявлення дублюючих записів з однаковими реєстраційними даними.

За результатами такої перевірки, залежно від встановленої відповідності, системою забезпечується автоматична зміна відомостей в записі про пацієнта, тобто відомості в записі про пацієнта можуть бути змінені/оновлені, а дублюючі записи деактивовані. При цьому забезпечується повне збереження медичної інформації.
За період роботи моделі дедублікації в ЕСОЗ виявлено та оброблено понад 1,7 млн дублюючих записів.

Зазначені вище заходи проводяться з метою забезпечення достовірності, актуальності, точності даних ЦБД ЕСОЗ, що, своєю чергою, є запорукою належної реалізації можливостей використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав, зокрема за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua