Якість лікування раку передміхурової залози в Україні та світі і прогноз економічного впливу її ефективності: пресконференція

22 листопада 2023 о 18:36
646

Листопад є місяцем підвищення обізнаності про рак передміхурової залози (РПЗ) не лише в Україні, але в Австралії (звідки й пішла ця ініціатива), США та інших країнах. Адже у США, наприклад, кожний 8-й чоловік хворіє на РПЗ протягом життя. Одним із важливих інформаційних заходів протягом цьогорічного «Вусопаду», або «Мовемберу» (Movember, від англ. moustache — вуса та november — листопад) стала пресконференція на тему «Рак простати в Україні: лікарі, пацієнти, вплив на економіку», що відбулася 22 листопада. Під час заходу, зокрема, представлено результати дослідження «Аналіз впливу на внутрішній валовий продукт (ВВП) та державні фінанси захворюваності на рак передміхурової залози та якості його лікування в Україні» від незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування «Ukraine Economic Outlook».

Як зазначив Едуард Стаховський, професор, член-кореспондент Національної академії медичних наук (НАМН) України, голова Спілки онкоурологів України, РПЗ — поширене захворювання, що входить у п’ятірку хвороб, які стають причиною смерті чоловіків у всьому світі. В Україні захворюваність на РПЗ також зростає. Щоб привернути увагу до проблеми, урологи, як і багато інших небайдужих людей, цього місяця відпускають вуса та нагадують колегам, зокрема, про важливість скринінгу на РПЗ за допомогою визначення простатспецифічного антигену (ПСА). В Україні захворюваність на РПЗ є другою за частотою у спектрі онкопатології серед чоловіків, при цьому близько 15% з тих, хто захворів, помирають того ж року, коли діагностоване захворювання. Одним із головних недоліків вітчизняної ситуації є те, що чоловіки не усвідомлюють важливість ранньої діагностики, тому близько 60% випадків припадає на пізні стадії. У такому разі зусилля медиків зосереджені, в першу чергу, на подовженні виживаності та підтримці якості життя. Навпаки, на ранніх стадіях РПЗ зазвичай має сприятливий прогноз, і частка повного виліковування досягає майже 100%. У цьому сенсі важко переоцінити значення всебічної просвітницької роботи, зазначив професор, подякувавши компанії «Байєр» (Україна) за підтримку ініціатив Спілки онкоурологів.

Анна Узлова, директор та співзасновниця фонду Inspiration Family, який допомагає підтримувати дорослих онкопацієнтів шляхом об’єднання зусиль усіх зацікавлених сторін та використання пацієнторієнтованого підходу, розповіла про основні напрями діяльності організації. На сьогодні у фонді, що працює із вересня 2020 р. за ініціативою 5 жінок, що пережили рак, діє 5 програм:

  • представництво прав пацієнтів на державному та міжнародному рівнях;
  • консультації та інформування пацієнтів про їх права та можливості щодо лікування, медичної евакуації за кордон та продовження лікування в інших країнах тощо;
  • соціально-психологічна підтримка пацієнтів;
  • допомога в організації розширеного доступу до лікування;
  • канцер-освіта щодо діагностики, особливо ранньої.

Нарешті основні результати дослідження, про яке йшлося вище, розповів Григорій Кукуруза, партнер і старший економіст незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування «Ukraine Economic Outlook». Так, за рахунок налагодження діагностики останніми роками вдалося покращити виявлення нових випадків, і в останній передвоєнний рік (2021) захворюваність становила 45 на 100 тис. населення.

Показником, що найбільш точно відображає якість онкологічної допомоги в контексті РПЗ на глобальному рівні, є коефіцієнт співвідношення між захворюваністю та смертністю. Згідно з даними 2020 р., цей показник в Україні становив 37,1%. Порівняльний аналіз свідчить: у країнах, що розвиваються, він є вищим (у середньому 39,7%), але у розвинених країнах (17,8%) — вдвічі нижчим. Такий результат свідчить про вищу загальну ефективність діагностики та лікування цієї патології в розвинених країнах.

Базуючись на найбільш консервативному прогнозі Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо доларового еквівалента ВВП у 2030 р. в розмірі 244 млрд дол. США, за наявності 23 млн осіб віком <65 років та 8 млн осіб віком >65 років, на одну людину у цих вікових категоріях припадатиме відповідно 9,1 та 4,2 тис. дол. на рік.

Щодо рівня смертності при розрахунку потенційної кількості померлих від РПЗ у період 2023–2030 рр. використовували сталий рівень у розрізі вікових груп. За цих припущень, враховуючи для прогнозування базовий 2023 р., можна очікувати, що втрата ВВП в абсолютному вимірі внаслідок захворювання та смерті від РПЗ за 2023–2030 рр. становитиме 6–10 млн дол. на рік, або ~80 млн дол.

Якщо у період 2023–2026 рр. було б покращено програму діагностики та лікування РПЗ, у 2027 р. було б досягнуто показників розвинених країн, і попередньо розрахований потенційний економічний ефект для ВВП у період 2023–2026 рр. завдяки збереженню життя пацієнтів може становити додаткові ~25 млн дол. ВВП із збільшенням доходів бюджету на ~7 млн дол. (близько 256 млн грн за поточним курсом Національного банку України). Далі, в період 2027–2030 рр., в середньому буде створено понад ~30 млн дол. ВВП щорічно, що приноситиме бюджету ~7 млн дол. на рік.

«Байєр» (Україна) має на меті розробку нових інноваційних технологій для допомоги пацієнтам, зазначила Марія Зимовець, керівниця медичного департаменту компанії. Але не тільки це. У рамках програми сталого розвитку в партнерстві з Національним інститутом раку, Спілкою онкоурологів та «Inspiration Family», іншими незалежними благодійними організаціями підтримує дослідження, що допомагають підвищенню обізнаності про РПЗ та кращому усвідомленню пов’язаних проблем. Представниця «Байєр» також висловила сподівання, що в Україні продовжуватимуться клінічні дослідження, що дасть змогу збільшити кількість пролікованих пацієнтів, які потребували інноваційної терапії. Із схваленням новітніх інноваційних лікарських засобів пацієнти матимуть більше можливостей лікування, що, безумовно, покращить їхні результати та сприятиме відновленню та збереженню економічного потенціалу країни.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.