Психологічна стійкість медичних працівників: реалізовано пілотний проєкт

17 листопада 2023 о 13:00
1022

Через війну кількість звернень до медичних працівників через погіршення психоемоційного стану значно зросло. Самі лікарі нерідко також потребують підтримки: на додаток до впливу війни й підвищення навантажень вони також стикаються з проблемою професійного вигорання. Крім того, воєнні реалії викликали потребу у спеціалізованих знаннях у питаннях ментального здоровʼя.

Щоб посилити психологічні служби лікарень та підтримати самих медпрацівників, було започатковано проєкт «Посилення спроможності закладів охорони здоровʼя та формування стійкості працівників медичної сфери».

Про проєкт

Головною метою проєкту є вдосконалення психологічної служби в лікарнях, навчання фахівців надавати підтримку і пацієнтам, і лікарям.

Реалізація проєкту почалася з трьох прифронтових областей — Запорізької, Харківської та Миколаївської. Програма тривала з вересня до жовтня 2023 р. За цей час 15 психологів 9 лікарень обласного рівня опанували сучасні навички екстремальної психології та підвищення стійкості, особистої та колективної.

Відбулися 32 год тренінгів та 36 год супервізійних зустрічей. Здійснено 3304 індивідуальні консультації, з них 900 — медичним працівникам. 2658 осіб взяли участь у групових заходах, з них 1400 — медики.

Коментар Андрія Гаврилюка

«Ще 5–7 років тому навіть мова не йшла про щось подібне. Психологічні служби в медичних закладах існували, але наскільки вони були якісні, сучасні, ефективні — питання відкрите. А останнім часом бачимо величезний прогрес завдяки таким проєктам. Тому єдине побажання, аби такі проєкти переростали в буденність медичної практики, щоб у кожній українській лікарні так працювали психологічні служби на користь всім», — наголосив начальник відділу розвитку медичних послуг Департаменту медичних послуг Міністерства охорони здоров’я України Андрій Гаврилюк.

Пілотний проєкт реалізовано в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України та ГО «Безбарʼєрність» у співпраці з Міністерством охорони здоровʼя України, департаментами охорони здоровʼя Миколаївської, Запорізької та Харківської областей.

У межах проєкту, крім навчання, проведено дослідження потреб та спроможностей медзакладів у сфері ментального здоровʼя та психосоціальної підтримки.

За результатами проєкту також сформовано перелік рекомендацій щодо вдосконалення роботи психологічних служб у медичних закладах. Ця дорожня карта доступна за посиланням.

Проєкт продемонстрував головне — як мають працювати психологи медичних закладів. Тепер на черзі масштабування цього досвіду в інших лікарнях країни.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua