Виявлено численні порушення при наданні медичної допомоги при пологах та новонародженим

3 листопада 2023 о 13:20
2247

МОЗ України разом з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) розпочали серію нарад щодо надання неонатальної та перинатальної допомоги з керівниками пологових, перинатальних центрів та департаментів охорони здоров’я. На першій нараді 2 листопада 2023 р. у фокусі були Миколаївська, Одеська, Херсонська, Вінницька, Житомирська, Черкаська, Київська області, а також столиця.

Було зазначено, що вже 12 років в Україні діє регіоналізація перинатальної та неонатальної допомоги.

Реалізовано підхід, за якого оцінюється стан породіллі і відбувається її маршрутизація до необхідного медичного закладу. Для найбільш складних випадків кожна область має перинатальні центри ІІІ рівня, в яких держава сконцентрувала найтехнологічніше обладнання та кваліфікованих працівників.

Такий підхід був покликаний суттєво знизити статистику малюкової смертності.

Проте, за даними аналізу, щодо надання медичної допомоги у складних неонатальних випадках за цей рік:

  • 35% немовлят, які померли в першу добу життя, це ті, що народилися в медичних закладах, які не мали «неонатального пакета», або ж були переведені з пологових в перші години життя;
  • 20% немовлят, які народилися хворими, переводять в інший медичний заклад. Таке транспортування потім суттєво погіршує стан їх здоров’я. А для дітей масою тіла до 1500 грамів воно може вартувати життя.

Коментар Віктора Ляшка

«Ми робимо все можливе для того, щоб лікарні були фінансово спроможні надавати кваліфіковану медичну допомогу пацієнтам. Але коли ми починаємо аналізувати якість наданих послуг, то бачимо необхідність перегляду підходів до неонатальної допомоги. Пакет складних неонатальних випадків має спонукати надавати медичну допомогу у приймаючому закладі. А за фактом ці лікарні перенаправляють маленьких пацієнтів у дитячі лікарні, і діти страждають під час транспортування. Лікарні, законтрактовані на надання перинатальної та неонатальної допомоги, мають у першу чергу дбати про пацієнтів, а не про отримання коштів від НСЗУ за начебто «хворих» дітей», — зазначає Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Результати моніторингу, проведеного МОЗ та НСЗУ

У ході моніторингу медичних закладів, проведеного МОЗ та НСЗУ, виявлено, що пологові та перинатальні центри свідомо вказують несправжні діагнози для новонароджених задля переведення їх до іншої лікарні або на іншу схему лікування. Це дозволяє отримувати подвійну, а інколи і потрійну оплату за одного маленького пацієнта. За попередніми розрахунками НСЗУ, за близько 30% дітей здійснювалася подвійна оплата медзакладам.

У середньому по країні майже 20% немовлят, які народилися хворими, переводять в інший заклад та зазнають негативного впливу внаслідок транспортування. В окремих лікарнях 100% немовлят, які вижили до 7-го дня, були переведені до інших лікарень, попри те, що ці лікарні мали відповідні пакети послуг.

Виявлено, що в деяких лікарнях немовлятам встановлюють діагнози, які не є патологією, а лише тимчасовим станом пацієнта і не мають бути причиною для «лікування».

Також у 2023 р. суттєво збільшилася кількість кесаревих розтинів порівняно з попередніми роками. Така динаміка може свідчити про виконання операції без медичних показань, а виключно задля отримання коштів за втручання.

За підсумками наради було надано рекомендації для керівників пологових та перинатальних центрів щодо вирішення проблемних питань та ухвалення управлінських рішень.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, facebook.com/moz.ukr