МОЗ та БФ «Київська школа економіки» працюють над розбудовою амбулаторної реабілітації

24 жовтня 2023 о 10:33
732

Міністерство охорони здоров’я розбудовує систему реабілітації на базі 228 кластерних та надкластерних лікарень. Головна мета — своєчасна стаціонарна реабілітаційна допомога пацієнтам під час гострого періоду. Тобто — синхронно з лікуванням, одразу після стабілізації стану людини. Під ці потреби в концепцію МОЗ закладено мінімум 7800 реабілітаційних ліжок.

Водночас існує розуміння, що велика частина з тяжкопоранених цивільних та військових потребуватиме й довготривалого відновлення. Для них у першу чергу неабиякого значення набуває амбулаторний формат реабілітаційної допомоги. Коли пацієнт проводить із мультидисциплінарною реабілітаційною командою від години на добу, а весь інший час перебуває в комфортних домашніх умовах. Наразі така допомога доступна в 412 медзакладах, які уклали контракти з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Нагальну необхідність у якісних амбулаторних послугах із доказової реабілітації розуміють і партнери МОЗ. Зокрема, Благодійний фонд «Київська школа економіки», з яким МОЗ укладено меморандум про співпрацю. Документ передбачає розширення мережі відділень, які надаватимуть послуги з амбулаторної реабілітації.

Робота на першому об’єкті вже розпочалася. Мова про капітальний ремонт реабілітаційного відділення Таращанської центральної районної лікарні. Інші локації та проєкти — на стадії узгодження.

Коментар Віктора Ляшка

«Останній рік команда МОЗ із партнерами активно працювала над розвитком стаціонарної реабілітації. За цей час ми підвищили вимоги до якості послуг. Також суттєво наблизили їх до пацієнта. Звісно, багатьом медзакладам ще є над чим працювати. Зокрема, мова про доказову та ефективну амбулаторну реабілітацію у сфері охорони здоров’я. Багато хто досі не розуміє, що закладається в це поняття, і як вона має виглядати. Тому сьогодні ми разом із партнерами докладаємо максимум зусиль, аби розбудувати потужну реабілітаційну мережу, яка відповідатиме нашим потребам та міжнародним стандартам. У нових відділеннях амбулаторна реабілітація надаватиметься всім, хто її потребує. Як захисникам та захисницям, які отримали поранення на фронті, так і пацієнтам, які після хвороб чи травм повертаються в громади», — зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Попереду — плідна робота МОЗ і БФ «Київська школа економіки» над забезпеченням якісних реабілітаційних послуг у Київській обл. та згодом — по всій країні.

У кожне реабілітаційне відділення партнери інвестуватимуть близько 30 тис. дол. США. У цю суму закладено якісні ремонтні роботи та комплектування медзакладу необхідним обладнанням.

У МОЗ нагадують, що всі послуги з ефективного та дієвого відновлення повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.

Для проходження амбулаторної реабілітації вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки або лікуючого лікаря.

Для проходження стаціонарного відновлення достатньо отримати електронне направлення від лікуючого лікаря. Також послуга доступна в разі переведення з одного медичного закладу чи клінічного підрозділу до іншого.

Стаціонарна реабілітаційна послуга за одним напрямом реабілітації має тривати мінімум 14 днів із процедурами від 3 год на день. За двома напрямами та більше — понад 21 день. Амбулаторна ж реабілітація передбачає понад 14 днів інтенсивних занять, що мають тривати понад годину на добу.

Кожен пацієнт залежно від тяжкості травми може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів впродовж року.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua