Алгоритми дії лікаря первинної та спеціалізованої допомоги при призначенні наркотичних лікарських засобів

14 вересня 2023 о 17:00
9415

Надаємо до уваги читачів алгоритм дії лікарів при призначенні опіоїдних препаратів, який підготовлено Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Що зробити пацієнту зі встановленим облікованим станом «Паліативна допомога»:

– пацієнтам, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, — звернутися до лікаря-психіатра;
– усім іншим пацієнтам з болем — звернутися до лікаря первинної медичної допомоги (ПМД).

Алгоритм дії лікаря ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт зі встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом «Постійний біль» і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалася раніше:

– пацієнтів, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, — направити до лікаря-психіатра;
– для пацієнтів, у яких біль зумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації;
– для пацієнтів, у яких біль зумовлений незлоякісним захворюванням, для призначення знеболювальної терапії лікар ПМД створює направлення на спеціалізований рівень.

Алгоритм дії лікаря ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт зі встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом «Постійний біль» і знеболювальна терапія опіоїдами вже призначена раніше:

– пацієнтів, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, — направити до лікаря-психіатра;
– для пацієнтів, у яких біль зумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі плану спостереження, створеного лікарем-спеціалістом на спеціалізованому рівні надання медичної допомоги, або змінює/підбирає нову терапію, якщо рівень болю змінився, після чого виписує рецепт за програмою реімбурсації;
– для пацієнтів, у яких біль зумовлений незлоякісним захворюванням, лікар ПМД проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі плану спостереження, створеного лікарем-спеціалістом, або направляє пацієнта на спеціалізований рівень надання медичної допомоги, якщо рівень болю змінився і потрібно вносити зміни в існуюче призначення.

Алгоритм дії лікаря ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт зі встановленим облікованим станом «Паліативна допомога», але немає встановленого діагнозу «Постійний біль» і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалася:

– для пацієнтів, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, лікар ПМД встановлює діагноз «Постійний біль» та направляє до лікаря-психіатра для призначення/корекції терапії, зокрема терапії болю;
– для пацієнтів, у яких біль зумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД встановлює діагноз «Постійний біль», проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації;
– для пацієнтів, у яких біль зумовлений незлоякісним захворюванням, лікар ПМД встановлює діагноз «Постійний біль», призначає знеболювальні препарати першої лінії (парацетамол, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), місцеві НПЗП тощо) та направляє пацієнта на спеціалізований рівень надання медичної допомоги для корекції знеболювальної терапії (зокрема призначення опіоїдів).

Алгоритм дії лікаря ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт без встановленого облікованого стану «Паліативна допомога»

– лікар ПМД скеровує такого пацієнта на спеціалізований рівень для встановлення пацієнту стану «Паліативна допомога».

Алгоритм дії лікаря-психіатра, якщо до нього звернувся пацієнт із незлоякісним болем, зумовленим розладами психіки та поведінки, із встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом «Постійний біль», і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалася раніше:

– лікар-психіатр проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації.

Алгоритм дії лікаря-психіатра, якщо до нього звернувся пацієнт із незлоякісним болем, зумовленим розладами психіки та поведінки, зі встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом «Постійний біль», і знеболювальна терапія опіоїдами вже призначена раніше:

– лікар-психіатр проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі існуючого плану спостереження або змінює/підбирає нову терапію, якщо рівень болю змінився, після чого виписує рецепт за програмою.

Важливо! Згідно зі стандартами медичної допомоги «Хронічний больовий синдром у дорослих та дітей» для пацієнтів, у яких після призначення їм знеболювальної терапії опіоїдами, знеболення задовільне без неприйнятних побічних ефектів — лікування продовжується з принаймні щомісячним оглядом лікарем ПМД або лікарем-спеціалістом.

Важливо! Лікар ПМД або лікар-спеціаліст обговорює з пацієнтом план лікування із застосуванням опіоїдів та надає інформацію щодо побічних ефектів/потенційних проблем застосування опіоїдів, узгоджує поетапно весь процес лікування. А для пацієнтів з болем, зумовленим незлоякісними захворюваннями, відміну лікування опіоїдами, зокрема.

Важливо! Правила виписування опіоїдів не змінюються. Як і раніше, лікарі-спеціалісти та лікарі первинної медичної допомоги можуть виписувати рецепти на опіоїдні анальгетики за загальними правилами згідно із наказом МОЗ № 360.

Важливо! Лікар-спеціаліст може виписати рецепт на знеболювальну терапію опіоїдами за загальними правилами виписування рецепта поза програмою реімбурсації.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua