Зміни у правилах оформлення рецептів, які плануються найближчим часом

1 вересня 2023 о 12:37
6343

Шановні лікарі!

У зміненому Реєстрі лікарських засобів та медичних виробів, що підлягають реімбурсації, який набув чинності з 31 серпня 2023 р., відтепер включено знеболювальні препарати для паліативних пацієнтів, а також тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.

Крім того, у вересні очікується набрання чинності ще одним наказом МОЗ щодо змін у правилах призначення та відпуску рецептів.

Тож надаємо до вашої уваги офіційний лист МОЗ України, у якому є відповіді на можливі запитання.

Заклади охорони здоровʼя та

фізичні особи — підприємці, які

одержали ліцензію на провадження

господарської діяльності з

медичної практики

 

Суб’єктам господарювання,

які провадять господарську діяльність

з роздрібної торгівлі лікарськими засобами

 Щодо змін до порядку призначення та відпуску рецептурних ліків

Міністерство охорони здоров’я України з метою попередження неконтрольованого обігу наркотичних та психотропних препаратів і покращення доступу пацієнтів до препаратів знеболення, а також задля спрощення процесу отримання електронних рецептів на ліки пацієнтами інформує вас про наступне.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2023 р. № 1333, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 7 серпня 2023 р. за № 1332/40388 (далі — Наказ), внесені зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, Порядку відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 р. за № 782/11062.

Цей наказ на сьогодні ще не набув чинності.

Набуття чинності цим наказом очікується у вересні 2023 р., про що буде поінформовано додатково.

Саме тому звертаємо вашу увагу на важливі моменти, які обов’язково необхідно враховувати при призначенні та відпуску лікарських засобів, що підлягають відпуску за рецептом лікаря.

  1. З метою удосконалення контролю за дотриманням правил обігу,

відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів (зокрема і тих, які відпускаються на пільгових умовах або безоплатно) в аптеці буде здійснюватися виключно на підставі електронного рецепта. До того ж таке рішення сприятиме удосконаленню доступу до необхідних лікарських засобів тим пацієнтам, які потребують складного лікування відповідно до медичних показань.

Винятки для призначення наркотичних (психотропних) лікарських засобів за паперовим рецептом діятимуть лише для екстемпоральних наркотичних лікарських засобів, а також у разі виникнення технічного збою в роботі центральної бази даних системи, який унеможливлює виписування електронних рецептів, або у випадку призначення таких препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії, або тимчасово окупованих рф, що визначені наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 р. № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 (зі змінами).

Для решти рецептурних лікарських засобів, які відпускаються виключно за власні кошти пацієнта (крім наркотичних (психотропних) груп ліків), як і раніше, буде виписуватися або електронний, або паперовий рецепт — за вибором пацієнта (його представника).

  1. Звертаємо вашу увагу, що вищезазначена зміна передбачає, зокрема, і те, що призначення лікарем наркотичних (психотропних) лікарських засобів, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», здійснюватиметься також виключно за електронним рецептом. Для цього в електронній системі охорони здоров’я буде реалізовано відповідну програму «Наркотичні лікарські засоби за кошти місцевих бюджетів». При цьому звертаємо вашу увагу, що порядок звітування аптек за відпуск таких лікарських засобів не змінюється.
  2. З метою виїзду з території України за запитом пацієнта (його представника) після виписування електронного рецепта на наркотичний (психотропний) лікарський засіб йому має надаватися інформаційна довідка, що засвідчується в обов’язковому порядку підписом та особистою печаткою лікаря, який виписав електронний рецепт.

При цьому така інформаційна довідка не вважається електронним рецептом та має лише інформаційний характер.

  1. Крім іншого, наказом передбачаються зміни щодо строку дії паперових та електронних рецептів на лікарські засоби (крім наркотичних лікарських засобів), які відповідно до інструкції для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом за власні кошти пацієнта. Відтепер строк дії таких рецептів, які оплачуються пацієнтом за власні кошти, буде становити 90 календарних днів (замість 30 днів).

При цьому зауважимо, що для рецептів на наркотичні лікарські засоби, лікарські засоби, які підлягають реімбурсації або відпускаються на пільгових умовах, строк дії рецептів залишається незмінним: 10 календарних днів — наркотичні лікарські засоби, 30 календарних днів — решта зазначених лікарських засобів, вартість яких покривається за бюджетні кошти.

  1. Змінами удосконалено процес дистанційного виписування електронних рецептів. Так, у випадку звернення пацієнта (його представника) за допомогою технічних засобів електронних комунікацій лікар має право ухвалити рішення про виписування електронного рецепта на лікарський засіб та/або медичний виріб без проведення особистого прийому пацієнта (за винятком проведення замісної підтримувальної терапії — ЗПТ) за результатами дистанційної взаємодії з ним, спираючись на отримані від пацієнта (його представника) дані про поточний стан здоров’я та скарги пацієнта, відомості первинної облікової медичної документації (до якої такий лікар має доступ) та якщо таке рішення не суперечитиме галузевим стандартам у сфері охорони здоров’я, затвердженим МОЗ, з обов’язковим внесенням медичних записів про таку взаємодію до електронної системи охорони здоров’я.

Отже, відтепер дистанційне виписування електронних рецептів буде можливе не виключно за наявності у пацієнта гострих чи хронічних захворювань або за потреби продовжити лікування за попередньо встановленим діагнозом та планом лікування, — така вимога також не буде обов’язковою.

Прийняті зміни спростять процес призначення та відпуску рецептурних ліків за електронним рецептом, а також покращать доступ пацієнтів до кваліфікованої медичної допомоги і тим самим мінімізують прояви самолікування та нераціонального застосування рецептурних ліків серед громадян.

Принагідно висловлюємо вдячність за вашу віддану працю у складний для країни час! Попереду — Перемога!

Заступник міністра з питань
цифрового розвитку, цифрових
трансформацій і цифровізації Марія КАРЧЕВИЧ

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»