Критерії та індикатори якості медичної допомоги згідно з галузевими стандартами «Вроджений гіпотиреоз»

26 липня 2023 о 09:39
1367

Наказом МОЗ України від 11.07.2023 р. № 1259 затверджено клінічну настанову, засновану на доказах, та стандарт медичної допомоги «Вроджений гіпотиреоз». В основу клінічної настанови лягли положення Європейської настанови ENDO Congenital Hypothyroidism: А 2020–2021 Consensus Guidelines Update, схваленої Європейським товариством дитячої ендокринології та Європейським товариством ендокринологів як приклад найкращої практики надання медичної допомоги дітям з вродженим гіпотиреозом.

До складу мультидисциплінарної робочої групи з розробки документів увійшли фахівці МОЗ України, Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України, НДСЛ «Охматдит», Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України, кафедри ендокринології Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова та інші. Методологічний супровід та інформаційне забезпечення надавали фахівці Державного експертного центру МОЗ України.

Стандарт медичної допомоги містить положення, обґрунтування, обов’язкові та бажані критерії якості медичної допомоги, що стосуються процесів проведення неонатального скринінгу, діагностики та лікування дітей із вродженим гіпотиреозом, моніторингу лікування та можливих ускладнень. Надає індикатори якості медичної допомоги:

  1. Наявність у лікарів, які надають медичну допомогу дітям з вродженим гіпотиреозом, клінічного маршруту пацієнта (КМП); бажаний рівень значення:

– 2023 р. — 90%;

– 2024 р. та подальший період — 100%.

  1. Частка новонароджених, яким проведено неонатальний скринінг на вроджений гіпотиреоз; бажаний рівень значення:

– 2023 р. — 80%;

– 2024 р. та подальший період — 99%.

  1. Частка дітей віком до 1 року, у яких діагностовано вроджений гіпотиреоз поза неонатальним скринінгом; цільовий (бажаний) рівень значення індикатора на етапі запровадження стандарту медичної допомоги не визначається заради запобігання викривленню реальної ситуації внаслідок адміністративного тиску.

Ознайомитися та завантажити документи для використання в роботі можна в Реєстрі медико-технологічних документів на сайті центру за посиланням www.dec.gov.ua/mtd/vrodzhenyj-gipotyreoz.

Нагадаємо, проведення неонатального скринінгу на вроджений гіпотиреоз в Україні здійснюється в рамках програми розширеного масового скринінгу новонароджених відповідно до наказу МОЗ України від 01.10.2021 р. № 2142. Орієнтовна частота випадків вродженого гіпотиреозу становить близько 1 на 5400 малюків.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua