МОЗ переглядає порядок допомоги постраждалим від домашнього насильства

21 червня 2023 о 10:48
611

Рік тому, 20 червня 2022 р., Україна ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (Стамбульську конвенцію). Це один із ключових пунктів плану заходів на виконання угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Для реагування на нові виклики, спричинені війною, а також для реалізації норм Стамбульської конвенції МОЗ розпочинає перегляд порядку проведення, документування, обстеження і надання медичної допомоги постраждалим від домашнього насильства (наказ МОЗ від 01.02.2019 р. № 278). Нині формується робоча група із фахівців та медиків, які переглянуть порядок надання допомоги відповідно до міжнародного протоколу документування та розслідування сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Коментар Марини Слободніченко

«Війна збільшує кількість жертв не лише на полі бою. На жаль, вона також стає каталізатором побутового насильства. За 5 міс 2023 р. кількість звернень щодо домашнього насильства зросла майже на 40% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це наслідки безпекової нестабільності, підвищення напруженості, недовіри в сім’ях. Саме тому ми маємо не лише переглянути та посилити механізм надання медичної допомоги постраждалим від домашнього насильства, але й спільно розробити й впровадити комплексну програму підтримки українців та їхніх сімей, щоб допомогти їм впоратися з травмами та наслідками війни», — зазначила Марина Слободніченко, заступниця міністра охорони здоров’я з питань євроінтеграції.

До складу робочої групи вже зголосилися долучитися представники Міністерства соціальної політики, апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної академії медичних наук України, Офісу Генерального прокурора, НДСЛ «Охматдит», Фонду ООН у галузі народонаселення та ВООЗ в Україні.

Планується, що оновлення наказу відбудеться до кінця цього року.

Довідка

Стамбульська конвенція — найбільш всеосяжна міжнародна угода щодо запобігання та протидії насильству стосовно жінок та домашньому насильству. Це стандарт найкращих міжнародних та європейських практик. Стандарти Конвенції допомагають державам розробляти та впроваджувати дорожню карту, яка охоплюватиме всі аспекти, пов’язані з насильством, включаючи фізичне, психологічне, сексуальне та економічне насильство, а також домашнє насильство. Україна є серед авторів Конвенції та підписала її ще у 2011 р.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua