«Групи рівних» як новий формат безперервного професійного розвитку

23 березня 2023 о 14:30
1314

Безперервний професійний розвиток (БПР) працівників сфери охорони здоров’я залишається важливим для медичної спільноти навіть в умовах війни. Більше того, медичні працівники намагаються знаходити нові формати навчання, які допомагають їм розвиватися та обговорювати складні випадки й підходи до лікування пацієнтів.

Одним з таких форматів для лікарів стали «групи рівних», що дають можливість систематично навчатися в групі з колегами на базі медичного закладу.

Подробиці

Своєю історією організації «груп рівних» лікарів-спеціалістів поділилася лікар-педіатр Ілга Ремізова, що вимушено переїхала внаслідок війни із Запорізької обл. і нині мешкає на Волині. Вона організовувала та фасилітувала зустрічі «групи рівних» на Запоріжжі, а торік перенесла цю практику БПР на нове місце роботи і тепер проводить зустрічі такої групи в Нововолинській міській лікарні.

Групи рівних з’явилися у житті І. Ремізової випадково. Вона отримала запрошення взяти участь у тренінгу для фасилітаторок «груп рівних» від Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» та проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (United States Agency for International Development — USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Оскільки І. Ремізова завжди обирала актуальні навчальні програми з якісним контентом від експертів з досвідом та іменем, вона, не вагаючись, відгукнулася на пропозицію та з готовністю почала знайомитися з такими поняттями, як «групи рівних» та фасилітація.

«Участь у групах рівних стала ковтком свіжого повітря, зовсім новим підходом до навчання, де я залишаю частинку себе. Адже для участі потрібно спочатку самостійно підготуватися до зустрічі, бо інші учасники будуть також готуватися і не хочеться виглядати перед колегами «не зовсім у темі». Це далеко не той формат, коли ти прийшов на лекцію, послухав та пішов. Це формат, що спонукає до саморозвитку та самостійного опрацювання тем, дослідження нових підходів, методик та практик. Я рекомендую всім пробувати таке навчання, навіть не дивлячись на складнощі, з якими можна стикнутися під час організації його у власному закладі. Адже результат точно приємно здивує та стане дуже неочікуваним. «Групи рівних» допомагають лікарям налагодити комунікацію між собою, навчають їх умінню обговорювати нові знання, дискутувати. Здобуті навички потім автоматично переносяться в повсякденну роботу: сприяють кращій комунікації як з пацієнтами, так і з іншими медичними працівниками», — поділилася своїми враженнями Ілга.

Однак, звичайно, є і складнощі з підтримкою такого формату. Зокрема, І. Ремізова зіткнулася з двома зовсім різними проблемами у двох медичних закладах, у яких вона працювала та проводила зустрічі «груп рівних». Перша — це відсутність підтримки з боку адміністрації закладу, інша — неготовність лікарів сприймати нові види навчання, які вимагають власної ініціативи та ґрунтовної самостійної підготовки. Однак наполегливість фасилітаторів та учасників однозначно переборюють усі труднощі.

Крім цього, Ілга впевнена, що для подолання перепон з організацією «груп рівних» дуже важливо промотувати такий формат навчання на офіційних платформах закладів охорони здоров’я і державних закладів, та, що найважливіше, — зробити його частиною системи БПР, внести до переліку заходів, що передбачають нарахування балів БПР, затвердженого наказом МОЗ України від 22.02.2019 р. № 446.

Мрія І. Ремізова — щоб «групи рівних» стали звичкою та буденністю, щоб лікарі, які звикли до конференцій, так само призвичаїлися до цього нового формату навчання, і кожен медичний заклад започаткував таку практику в себе.

Організація тренінгів для фасилітаторів «груп рівних», а також технічна та супервізійна підтримка таких груп здійснюються в рамках спільної ініціативи Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» та Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці у Facebook, а також у Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua