Україна взяла участь у щорічній Всесвітній конференції зі здоров’я легень

25 листопада 2022 о 10:49
666


8–11 листопада 2022 р. відбулася щорічна Всесвітня конференція зі здоров’я легень (World Conference on Lung Health — (WCLH) The Union. Цьогорічна тема конференції «Боротьба з пандеміями: сьогодні та завтра» привернула увагу до важливості роботи над запобіганням пандеміям, що можуть виникнути в майбутньому.

За підтримки гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Центр громадського здоров’я представляла завідувач відділу управління та протидії туберкульозу Яна Терлеєва.

У своєму виступі вона звернула увагу на наслідки для України, спричинені жорстокою війною, яку веде Росія на території нашої держави: «Зруйновано та пошкоджено понад 1100 закладів охорони здоров’я, більше ніж 120 з них відновленню не підлягають. Це створює умови для значних ризиків у сфері охорони здоров’я. Проте українська система охорони здоров’я сприймає такий масштабний виклик професійно і самовіддано».

Ситуація із туберкульозом в Україні

Я. Терлеєва зупинилась на проблемах туберкульозу та рівного й вільного доступу громадян до програм лікування. «Туберкульоз залишається серйозною проблемою для України. Наша держава посідає 4-те місце за рівнем захворюваності на цю патологію серед 53 країн Європейського регіону ВООЗ».

«Ми отримуємо потужну підтримку з боку інших країн та відчуваємо, як тепло і турботливо ви підтримуєте кожного українця, який знайшов захист у вашій країні. На жаль, багато хворих на туберкульоз припиняють лікування або не мають доступу до соціальних протитуберкульозних програм. Ми повинні про це думати. Знаємо, скільки країни роблять для усунення бар’єрів для доступу до медичної допомоги, проте згідно з національною програмою боротьби з туберкульозом пацієнти продовжують стикатися з труднощами в доступі до медичних послуг за кордоном. Ми готові тісно працювати із нашими партнерами задля подолання будь-яких бар’єрів», — зазначила вона у своєму виступі.

Сучасні міжнародні підходи та практики лікування та надання медичної допомоги хворим на туберкульоз, у тому числі з лікарською стійкістю, відповідно до останніх рекомендацій ВООЗ успішно впроваджуються в Україні. Стандарти лікування повністю відповідають рекомендаціям ВООЗ, застосовуються нові препарати (бедаквілін, деламанід, претоманід).

Потужним внеском у боротьбу з туберкульозом є діяльність соціальних працівників, волонтерів, які сьогодні ризикують своїм життям, щоб доставити ліки, харчі, теплі речі для пацієнтів із туберкульозом у місця, де ведуться бойові дії.

Впровадження MAF-TB

Під час конференції Я. Терлеєва поділилася досвідом України щодо впровадження MAF-TB (Multisectoral Cooperation and Accountability Mechanism) на національному рівні. «Ліквідація туберкульозу потребує залучення всіх секторів системи охорони здоров’я та громадянського суспільства для підтримки пацієнтів із туберкульозом, забезпечення умов для їх доступу до соціальної підтримки, права на освіту, працю та захист», — зазначила вона.

Україна взяла на себе низку міжнародних зобов’язань, виконання яких сприятиме подоланню існуючих соціальних проблем та сприятиме ліквідації туберкульозу, зокрема шляхом реалізації мультисекторного підходу. Глобальні зобов’язання, прийняті Україною, формують національні стратегії і цілі:

  • Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 р. передбачає досягнення трьох стратегічних цілей, зокрема зниження захворюваності і смертності від туберкульозу, та пропагує пацієнтоорієнтовані моделі лікування цієї патології, а також амбулаторну допомогу;
  • подолання стигми та дискримінації, впровадження механізмів фінансування протитуберкульозної діяльності;
  • розширення доступу до сучасної діагностики та лікування.

Національна стратегія розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню визначається організацією трансформації мережі допомоги, залученням первинної медичної допомоги до виявлення та супроводу лікування туберкульозу, оптимізацією мережі протитуберкульозних лабораторій, перегляду кадрової політики та зміцнення наукового потенціалу. Стратегія також передбачає впровадження багатогалузевого підходу до боротьби з туберкульозом як одне з ключових завдань.

Епідеміологічний аналіз смертності хворих на туберкульоз в Україні у 2021 р.

На конференції також представлена презентація «Епідеміологічний аналіз смертності хворих на туберкульоз в Україні у 2021 р.». Вона надає аналіз даних основних факторів, які зумовлювали пов’язану з COVID смертність хворих на туберкульоз.

У дослідженні зазначено, що на результати лікування хворих на туберкульоз, інфікованих COVID-19, в основному впливають такі фактори, як вік, стать, місце проживання та супутні захворювання. У переважній більшості пацієнтів з туберкульозом, хворих на COVID-19, більше реєстрували серед чоловіків, ніж серед жінок, оскільки чоловіки більш схильні до шкідливих звичок, таких як вживання алкоголю і куріння. Зокрема, чоловіки більш схильні до роботи в шкідливих умовах, пов’язаних із професією.

Проживання в містах було більш поширеним серед пацієнтів порівняно з мешканцями сільської місцевості через скупчення і вищу концентрацію людей, як наслідок, швидше інфікування.

Ризик тяжкої коінфекції туберкульозу та COVID-19 почав зростати у пацієнтів вікової групи 40–50 років і старше. З віком кількість і тяжкість хронічних захворювань зростають, що створює сприятливе середовище для розвитку COVID-19 і туберкульозу.

Аналіз смертності, пов’язаної з COVID-19, дозволяє медичним фахівцям зрозуміти причинно-наслідковий зв’язок погіршення стану пацієнтів.

З метою розширення виявлення нових випадків туберкульозу та COVID-19 вкрай важливо розширити використання двоспрямованого тестування на ці захворювання, яке довело свою ефективність і дієвість.

На завершення Я. Терлеєва зазначила: «Ми повинні працювати разом над усуненням усіх пандемій здоров’я легень, і цього можна досягти, лише якщо вирішити питання справедливості та залучення для здоровішого та безпечнішого світу. Незалежно від того, йдеться про COVID-19 чи туберкульоз, пандемії здоров’я легень продовжують спричиняти хаос у всьому світі, виявляючи нерівність і водночас показуючи, наскільки ми насправді взаємопов’язані».

Про WCLH

WCLH є значущим місцем зустрічі для спеціалістів, які працюють у сфері фтизіатрії, пульмонології, лабораторної діагностики, адвокації та юриспруденції. Це майданчик для політичних і наукових дискусій про заходи і методики, що ґрунтуються на принципах громадського здоров’я та повазі до прав людини.

На конференції презентовані найновіші наукові дослідження, а також фундаментальні та трансляційні дослідження туберкульозу (TBScience) і найбільш гострі проблеми, з якими стикаються постраждалі громади (Community Connect).

Також представлено доповнення Youth4LungHealth, яке спрямоване на молодь. Будь-яка особа віком до 35 років, незалежно від того, це студент чи адвокат, науковець чи лікар, могли взяти участь у конференції. Метою The UNION є спрямування молоді на зміцнення здоров’я легень.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua