Медики первинки продовжують навчатися за програмою mhGAP

22 листопада 2022 о 15:02
5826

Медичні працівники (лікарі, фельдшери, медичні сестри) первинної ланки продовжують навчання за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) mhGAP. Ця програма призначена для ведення психічних, неврологічних розладів у неспеціалізованих закладах охорони здоров’я.

Тренінги здебільшого проводяться в режимі офлайн. Максимальна тривалість курсу — 49 год, вона залежить від кількості модулів, які прослуховує спеціаліст. Обов’язкова кількість таких модулів дорівнює 5, а мінімальна кількість навчальних годин — 29. Навчання може відбуватися упродовж 3–4 днів поспіль, розбиватися на більшу кількість днів або мати інтервальний вид (наприклад здійснюватися у вихідні).

Особливості тренінгу

Тренінг спирається на настанову mhGAP, яка містить такі блоки:

  • Вступ.
  • Основні принципи допомоги та клінічної практики.
  • Депресія.
  • Психоз.
  • Епілепсія.
  • Дитячі та підліткові психічні та поведінкові розлади.
  • Деменція.
  • Розлади, повʼязані зі вживанням психоактивних речовин.
  • Самоушкодження/суїцид.
  • Інші важливі скарги на стан психічного здоровʼя.

Крім того, з початком активної фази доданий модуль «Розлади, повʼязані зі стресом (гострий стрес, горе, ПТСР)» з посібника mhGAP з надання допомоги за гуманітарних надзвичайних станів.

Крім участі у тренінгу, частиною навчання є подальша супервізійна підтримка — мінімум 6 зустрічей упродовж 6 міс, під час якої медичні працівники можуть продовжити опановувати свої нові знання та навички, отримані під час тренінгу, розглядаючи складні випадки зі своєї практики з супервізором, який зазвичай є досвідченим спеціалістом.

З того часу, як програма стала доступною в Україні (у 2019 р.) і дотепер, таке навчання пройшли вже 669 спеціалістів: сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер та братів.

Про програму mhGAP

Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна програма ВООЗ, що запущена у 2008 р. для покращання доступу до послуг з охорони психічного здоров’я через залучення неспеціалізованих кадрів. Упродовж проходження програми їх навчають надавати допомогу особам із поширеними психічними розладами (депресією, тривогою, посттравматичним стресовим розладом, суїцидальною поведінкою, вживанням психоактивних речовин тощо); ефективно комунікувати з пацієнтом та його близькими; оцінювати пріоритетні розлади; вести такі розлади, якщо вони легкого або помірного ступеня тяжкості, і людина не хоче йти до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога); направляти до спеціалістів та відповідних служб (наприклад соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).

Водночас спеціаліст не стає психіатром — якщо він бачить, що ситуація знаходиться поза межами компетенції первинної ланки допомоги, він направляє пацієнта до вузьких спеціалістів.

Програма впроваджується у понад 100 країнах світу, а її матеріали перекладені 20 мовами, зокрема українською.

В Україні mhGAP впроваджують міжнародні та національні партнери: ВООЗ, Дитячий фонд ООН (UNICEF), Міжнародний медичний корпус, «Лікарі світу», проєкти «MH4U» та «HOPE», Академія сімейної медицини України, НУО «Проліска», проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя в Україні», НУО «Save the Children», Українська фундація громадського здоров’я. МОЗ підписано меморандум про співпрацю з ВООЗ і партнерами щодо поширення курсу mhGAP.

До завершення листопада українські спеціалісти первинної ланки медичної допомоги зможуть розпочати навчання за програмою mhGAP і в онлайн-форматі. Курс розробляється в межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, яка реалізується в Україні за ініціативою першої леді України Олени Зеленської.

Його розроблення — це відповідь на виклики, повʼязані з війною, адже все більше людей зазнають впливу війни і потребуватимуть психологічної допомоги та підтримки. Отже, країна потребуватиме більше фахівців для надання такої допомоги. Курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» буде доступний на платформі Академії Національної служби здоров’я України. Слідкуйте за анонсами.

Нагадаємо, нещодавно за ініціативою МОЗ України Уряд додав пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» до Програми медичних гарантій.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua