Інсульт: як зберегти пацієнту життя

1 листопада 2022 о 15:26
819

257 медичних закладів в Україні законтрактовані на надання допомоги пацієнтам з інсультами, проте статистика смертності внаслідок цієї хвороби залишається невтішною.

Головна проблема — неправильна маршрутизація пацієнта. Йдеться про випадки, коли пацієнта привозять у лікарні, що не законтрактовані на надання допомоги пацієнтам з інсультом, відповідно, не мають потрібного обладнання та ліків. Через це втрачається дорогоцінний час на надання допомоги хворому.

Багато залежить від лікарні

Водночас в Україні є лікарні, які успішно покращують надання допомоги пацієнтам з інсультами. Прикладом може слугувати Білоцерківська міська лікарня № 2 — лідер із кількості тромболізисів в Україні. Тромболізис — це процес розчинення тромбу завдяки відповідному ферменту. Саме цю лікарню в межах Тижня боротьби з інсультом відвідали державний експерт МОЗ Олександр Ніколаєв, директор Центру медицини катастроф Віталій Крилюк та керівник Інсультного центру клінічної лікарні «Феофанія» Дмитро Лебединець.

Наприклад, лише минулого року в лікарні провели 338 таких процедур, за 10 міс поточного року — 350. Йдеться про 28,5% пацієнтів з ішемічним інсультом. Загалом у Київській обл. таку процедуру проводять 10% пацієнтів, у Києві — 2%.

«Приклади таких лікарень доводять, що з боку держави маємо забезпечити адекватне фінансування пакета в Програмі медичних гарантій та виконання стандартів маршрутизації пацієнта, з боку лікарні та місцевої влади — ефективний менеджмент та застосування доказових практик. Лише в такому випадку можемо покращувати надання допомоги пацієнтам з інсультами», — наголошує міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Так, у вказаній лікарні тромболітик, що використовується для розчинення тромбу, закуповує місцева влада, незважаючи на те, що вартість тромболітика включено в суму, яку отримає лікарня за пролікований випадок пацієнта з інсультом. Окрім того, маршрут пацієнта з інсультом відповідає стандартам та його дотримуються. Також велику увагу приділяють реабілітації. На черзі — встановлення сучасного ангіографа.

29 жовтня у світі відзначали Всесвітній день боротьби з інсультом. На жаль, інсульти не просто стали часто траплятися і знайомі майже кожному з нас через друзів чи близьких, які стикнулися з цією патологією. Проблема боротьби з інсультом набула світового значення, адже є однією з головних причин смертності.

Щороку понад 100 тис. українців, третина з яких віком молодше 65 років, стають жертвами інсульту.

Про інсульт

Інсульт — це гострий стан, під час якого уражуються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров’ю переносяться кисень і поживні речовини, блокується тромбом («бляшкою») або розривається. Коли це відбувається, частина головного мозку не може отримати з кров’ю постачання кисню та поживних речовин і, як наслідок, починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та в деяких випадках — смерті.

Допомогу при інсульті в гострий період можна розділити на три основні складові:

  1. Домедична допомога, основне завдання якої — це якомога швидше встановити підозру на інсульт та викликати швидку. Час іде на секунди.
  2. Екстрена медична допомога, основне завдання якої — доставити пацієнта в законтрактований заклад охорони здоров’я з НСЗУ на медичну допомогу при гострому мозковому інсульті, у якому виконуються нейровізуалізація головного мозку та реваскуляризаційні втручання.
  3. Медична допомога при гострому мозковому інсульті відповідно до сучасних стандартів, включно з реабілітаційною допомогою в гострий реабілітаційний період пацієнтам із гострим мозковим інсультом.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua