COVID-19: оновлено схеми вакцинації

19 вересня 2022 о 14:21
3183

Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ № 1586 та додаток до нього, який запроваджує важливі зміни щодо вакцинації проти COVID-19. Про це на брифінгу 19 вересня 2022 р. розповів заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Коментар Ігоря Кузіна

«Ситуація із коронавірусною хворобою наразі контрольована, проте маємо бути готові до подальшого зростання кількості випадків захворювання. Один із важливих етапів цієї готовності — це вакцинація, у першу чергу для груп ризику. Щоб якомога більше людей могли захистити себе від госпіталізації та смерті внаслідок COVID-19, ми дозволяємо другу дозу всім охочим, проте особливо радимо її робити пацієнтам із хронічними захворюванням та особам віком 60+. Окремо хотів би наголосити, що вакцинація зараз не лише про власний захист, вакцинуватися — це значить не створювати навантаження на лікарні, які мають рятувати життя нашим військовим», — зазначив І. Кузін.

Друга бустерна доза дозволяється всім повнолітнім з інтервалом щонайменше 4 міс після першої бустерної дози.

Нові схеми вакцинації

Окрім того, затверджено нові схеми вакцинації відповідно до рекомендації WHOEMA та ECDC, Національної технічної групи експертів з питань імунізації.

Основне: інактивовану вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин.

Тобто якщо людина отримала базовий курс вакциною Comirnaty, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac. Ці схеми вакцинації, окрім того що безпечні, ще й захищають від госпіталізації та ризику смерті внаслідок коронавірусної хвороби.

Також наказом зменшено мінімальні терміни між базовим (первинним) курсом вакцинації та бустерною дозою. Тепер бустер можна зробити через 5 міс після завершення базового курсу. Раніше цей термін становив щонайменше 6 міс.

Остання важлива зміна — дозвіл вакцинації дітей віком 5–11 років проти COVID-19. Щеплення здійснюватимуть вакциною Comirnaty (Pfizer). Для дітей віком 5–11 років обов’язковою є інформована згода батьків або опікунів. Йдеться про форму № 063-2/о — відповідно до статті 43 «Основ законодавства про охорону здоров’я». Раніше в Україні була дозволена вакцинація дітей віком від 12 років.

Україна очікує вакцину для дітей

Важливо, що Україна наразі очікує на відповідну вакцину, адже щеплення дітей віком 5–11 років передбачає інше дозування, ніж для дітей віком старше 12 років та дорослих. Найближчим часом ця вакцина буде доступна в Україні.

Що фактично маємо наразі: 

  • дорослі люди віком від 18 років повинні отримати базовий курс щеплення проти COVID-19 однією дозою вакцини Janssen або двома дозами вакцин CoronaVac чи Pfizer;
  • через 5 міс після первинного курсу всім особам віком старше 18 років слід зробити перше бустерне щеплення;
  • через 4 міс після першого бустерного щеплення дорослим з групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 необхідно зробити друге бустерне щеплення. Інші дорослі також можуть отримати друге бустерне щеплення.

Наразі в Україні доступно майже 5 млн вакцини CoronaVac, близько 400 тис. доз вакцини Pfizer та 30 тис. вакцини Janssen.

Нагадаємо, що за минулий тиждень виявлено 37 нових підтверджених випадків COVID-19. Померли 90 інфікованих, до медичних закладів госпіталізовано 6273 пацієнти.

Перелік пунктів та центрів, а також контакти для запису на щеплення — за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua