Пацієнтські організації беруть участь в обговоренні ПМГ–2023

12 вересня 2022 о 12:29
601

Як ми вже повідомляли, в Національній службі здоров’я України (НСЗУ) триває робота над Програмою медичних гарантій (ПМГ) на наступний рік. У складі робочих груп — 307 експертiв.

Серед них активними учасниками є представники громадських та пацієнтських організацій України. Вони беруть участь у консультаціях з експертною медичною спільнотою та громадських обговореннях.

НСЗУ не змінює своїх пріоритетів. Основним фокусом ПМГ залишаються пацієнт та його потреби. Тому дуже важливі рекомендації громадських організацій. Вони найкраще знають потреби пацієнтів, чиї права захищають, та є надійними партнерами НСЗУ у впровадженні пацієнтоорієнтованих підходів до надання медичної допомоги.

Олександра Балясна, голова ГО «Асоціація батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки»:

«Наші пропозиції стосувалися двох питань — посилення підтримки грудного вигодовування та психологічної допомоги.

Серед запитів наших пацієнтів значно зросла частка щодо потреби у психологічній підтримці, загалом — на 30%. Ми переконані, що це є чітким сигналом для підсилення цього виду допомоги в медичних закладах.

Так, під час засідання робочої зустрічі ми наголосили на необхідності залишити 2 психологів у штатному розкладі. І у жодному разі не зменшувати обсягів надання цієї послуги.

Дуже тішить, що є тісна співпраця між медичними експертами та громадським сектором, що пацієнтів чують і враховують їхню думку.

Вдячна НСЗУ за організацію процесів у такий спосіб взаємодії всіх сторін з тих питань, де ми маємо компетенції. Завжди раді долучатися і допомагати в роботі команди експертів».

Вікторія Романюк, віцепрезидент ГО «Афіна. Жінки проти раку»:

«Перший рік пакети медичних послуг створювалися з нуля, були тривалі дискусії експертів на засіданнях робочої групи. У наступні роки було простіше — пакети доопрацьовувалися, враховуючи досвід використання їх на практиці, ставали більш деталізованими.

У перший рік впровадження ПМГ зміни повільно, але відбувалися. Онкоцентри отримали в рази більше коштів від НСЗУ, ніж до реформи. ПМГ працює, проте багато пацієнтів через ряд причин продовжують платити за медичні послуги.

Хочу наголосити, що кожен з нас може впливати на розвиток сфери охорони здоров’я. Кожна людина сплачує податки, за рахунок цього наповнюється держбюджет, тому насправді українська медицина не є безоплатною. Кожен громадянин уже заплатив за медичні послуги, сплативши податки. Медичним закладам за отримані медичні послуги платить НСЗУ. А пацієнт має знати свої права та відстоювати їх, якщо вони порушуються.

Кожен з нас може впливати на те, як швидко будуть втілюватися зміни, які сприятимуть створенню такої системи охорони здоров’я, в центрі якої пацієнт та його потреби».

Інесса Матюшенко, співзасновник Фонду підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration family:

«Вже другий рік я і мої колеги є позаштатними експертами НСЗУ в написанні пакетів ПМГ за різними напрямками. За цей час ми помітили, що НСЗУ є дуже відкритою структурою у комунікації з громадськими організаціями, які є голосом онкопацієнтів та захищають їх права. Саме пацієнтські організації тісніше спілкуються з хворими та знають, з якими труднощами вони стикаються на всіх етапах лікування. Ми першими дізнаємося про те, в яких послугах відмовляють пацієнтам медичні заклади, що працює, а що ні. Ми маємо можливість швидко надавати зворотний зв’язок НСЗУ. Важливо, щоб пацієнти не тільки знали свої права, а й могли скористатися ними, отримуючи якісні послуги.

Присутність представників пацієнтських організацій у робочих групах НСЗУ є основою того, що медичні послуги надаватимуться на основі пацієнтоцентричності, де на першому місці є потреба пацієнта в безоплатній та якісній медичній допомозі. Важливо, що цього року буде звертатися увага не тільки на кількість наданих послуг, а й їх якість. Попри війну НСЗУ продовжує фінансувати медичні заклади, щоб українські пацієнти мали змогу продовжувати лікування. Також велика подяка лікарям, які всупереч великій навантаженості в роботі з пацієнтами беруть участь у розробці пакетів ПМГ, додаючи нові пункти. Ми є однією командою, яка має працювати злагоджено та чути один одного. Хотілося б, щоб у кожній робочій групі були представники декількох пацієнтських організацій».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua