Спалах поліомієліту в Україні — це серйозно

25 серпня 2022 о 17:36
859
Спеціальності :

Оскільки останні роки рівень охоплення щепленням проти поліомієліту не перевищував 80%, у країні накопичилася критична маса дітей без імунної відповіді на поліовірус, яка набувається лише завдяки вакцинації.

Відтак, у жовтні 2021 р. в Україні зафіксували перший випадок поліомієліту в Рівенській обл. За результатами досліджень у Регіональній референс-лабораторії м. Гельсінкі, півторарічна дівчинка інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу 2-го типу (VDPV2). А вже в січні 2022 р. Центр громадського здоров’я повідомив про другий випадок гострого в’ялого паралічу в дитини із Закарпаття, спричинений тим самим типом поліовірусу.

Навіть один випадок такого небезпечного захворювання класифікується як спалах захворювання в країні.

Поліомієліт входить в 10 вакцинокерованих недуг і є в Національному календарі профілактичних щеплень, а значить, щеплять дітей у медичних закладах безоплатно.

До першого року життя дитина повинна отримати дві дози у формі ін’єкції інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ) у віці 2 та 4 міс. У віці 6 міс дитина отримує краплі оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ). Також краплі дитина отримує у віці 1,5 року, 6 років та 14 років. 6 доз вакцини формують імунітет до поліомієліту до кінця життя.

Деякі батьки на власний розсуд вирішують відмовитися від щеплення. Внаслідок цього під загрозою опиняються і дитина, і все її оточення, адже імунітет невакцинованої дитини слабкий і неспроможний подолати такий сильний збудник. А захворіти на поліомієліт можуть кожна невакцинована дитина й дорослі.

Важливість вакцинації проти поліомієліту

Сьогодні усі діти віком до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту, — у небезпеці. Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, з 1 лютого 2022 р. розпочалася кампанія імунізації проти поліомієліту.

Подолати спалах захворювання можна лише за допомогою затвердженої схеми вакцинації. Держава разом з партнерами забезпечує медичні заклади безпечною вакциною: опікується їхньою логістикою, дотриманням температурного режиму, навчає медичних працівників правильно робити щеплення тощо.

Усе, що потрібно зробити батькам, — прийти зі своєю дитиною до медичного закладу та надолужити щеплення. Для внутрішньо переміщених осіб не потрібно укладати нову декларацію з лікарем.

Якщо у вашому медичному закладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря для з’ясування причини. У випадку якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться в департамент/управління охорони здоров’я у вашій області.

Довідково

Поліовірус поширюється від людини до людини через кал та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.

Перебіг хвороби характеризується ураженням центральної нервової системи, виникненням паралічів. Інколи хвороба може призвести до смерті.

При одужанні після поліомієліту функція уражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.

Вакцинація — єдина можливість вберегтися від недуги та ускладнень, які вона спричиняє.

Охоплення щепленням проти поліомієліту за 6 міс 2022 р. становить лише 33,3%.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua