Гострий неускладнений дивертикуліт: чи доцільне призначення антибіотикотерапії?

2 липня 2020 о 11:21
780

Актуальність

Дивертикульоз є станом, який характеризується наявністю дрібних дивертикулів, які виступають зі стінок товстої кишки. Поширеність дивертикульозу важко визначити, адже у 80–85% пацієнтів це захворювання має безсимптомний перебіг, і лише у 10–15% пацієнтів розвивається гострий дивертикуліт з характерною клінічною картиною та можливими ускладненнями захворювання (наприклад перфорація, абсцес, крововиливи, свищі, обструкції).

Антибіотикотерапія є стандартною медичною допомогою пацієнтам із неускладненим гострим дивертикулітом (НГД). Однак дана рекомендація базується на доказах низької якості і обмежена результатами лише двох рандомізованих досліджень, в які не входила група плацебо. Тож група вчених із Нової Зеландії вирішила провести подвійне сліпе рандомізоване дослідження, метою якого є визначення ролі антибіотикотерапії при НГД, порівнюючи результати з групою плацебо.

Дизайн дослідження

У дослідження включили 180 пацієнтів з Австралії і Нової Зеландії, які були госпіталізовані з приводу НГД. Діагноз захворювання був підтверджений за допомогою комп’ютерної томографії. Пацієнтів було рандомізовано на дві групи: 1-ша група антибіотикотерапії (n=85), 2-га група плацебо (n=95) на 7 днів.

Первинною кінцевою точкою була визначена тривалість госпіталізації. В якості вторинних кінцевих точок розглядалися частота небажаних явищ, повторна госпіталізація, зміна сироваткових маркерів та інтенсивність больового синдрому через 12 і 24 год після госпіталізації.

Результати

Не виявлено достовірних відмінностей за часом госпіталізації між групами: група антибіотикотерапії (40 год; 95% довірчий інтервал (ДІ), 24,4–57,6 год), група плацебо (45,8 год; 95% ДІ, 26,5–60,2 ч) (р=0,2). Не виявлено статистично значущих відмінностей між групами за частотою небажаних явищ (12% в обох групах; р=1,0), повторних госпіталізацій протягом тижня (6% в групі плацебо проти 1% в групі антибіотикотерапії; р=0,1) і повторної госпіталізації протягом 30 днів (6% в групі плацебо проти 11% в групі антибіотикотерапії; р=0,3).

Висновки

Антибіотикотерапія у пацієнтів з НГД не асоціювалася зі зменшенням тривалості госпіталізації або нижчою частотою небажаних явищ або повторної госпіталізації порівняно з плацебо. Результати даного дослідження дають вагомі докази щодо відмови від антибіотикотерапії для окремих пацієнтів з НГД.

  • Jaung R., Nisbet S., Gosselink M. P. et al. (2020) Antibiotics Do Not Reduce Length of Hospital Stay for Uncomplicated Diverticulitis in a Pragmatic Double-Blind Randomized Trial. Clin. Gastroenterol. Hepatol., Mar 30; S1542-3565(20)30426-2 (doi: 10.1016/j.cgh.2020.03.049).

Анна Хиць