Підвищення зарплат, нові тарифи та страхові виплати медикам

22 червня 2020 о 16:57
3217

19 червня 2020 р. відбулося позачергове засідання Кабінету Міністрів України, присвячене питанням медицини.

Відкриваючи засідання, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що найближчої неділі, 21 червня, в Україні відзначається День медичного працівника.

Коментар Дениса Шмигаля

Очільник Уряду привітав усіх лікарів та медпрацівників із професійним святом, подякував їм за їхню самовіддану роботу та підкреслив: «Враховуючи складну ситуацію з епідемією коронавірусу, ми розуміємо що Україна сьогодні знаходиться в руках медиків. Держава сьогодні — у великому боргу перед своїми медиками і робить усе, щоб їх підтримати. Ми хочемо, щоб наші медики почували себе справді захищеними і їхня робота була не тільки почесною, але й добре оплачуваною. І будемо робити все, аби увага держава до медиків відповідала їх внеску у захист суспільства».

За словами Прем’єр-міністра, урядовою командою було підготовлено низку рішень, які стосуються покращень у медичній сфері. По-перше, це підвищення зарплат. «У цьому році ми збільшимо витрати на медицину сумарно на майже 8 млрд грн. Я розумію, що в умовах економічної кризи — це буде непросто зробити, але це буде зроблено. Це наш обов’язок перед лікарями і перед медпрацівниками», — зазначив Д. Шмигаль.

Окрім підвищення зарплат лікарям, як заявив він, Уряд хоче змінити і тарифи, за якими відбувається лікування. Таким чином держава буде витрачати значно більше коштів на пацієнтів, і лікарям не потрібно буде більше економити на лікуванні українців.

«Останні два місяці ми бачили проблеми в медицині, обіцяли, що значно дофінансуємо потреби медиків, і сьогодні ми цю обіцянку виконуємо. На екстрену медицину держава додатково виділяє майже 1,3 млрд грн. Це дасть змогу нашим фельдшерам значно покращити умови, в яких вони надають таку важливу допомогу всім українцям», — заявив Прем’єр-міністр.

Крім того, він додав, що ці кроки щодо підвищення зарплат лікарям та збільшення фінансування програм щодо лікування захворювань — це лише початок змін, які запускаються в медичній системі… «Президент Володимир Зеленський, я особисто та міністр охорони здоров’я давали українцям обіцянку, що ми не допустимо закриття лікарень та звільнення лікарів. Аби наші слова були не пустими обіцянками, ми виділяємо додаткові 2,3 млрд грн на ті заклади, які зараз критично недофінансовані. Протитуберкульозні заклади, інфекційні та реабілітаційні лікарні, психіатрія, — отримують необхідні кошти, а головне — час, аби реформуватися та покращити свій стан», — підсумував Д. Шмигаль.

Збільшення зарплат

Серед змін, які представив М. Степанов, міністр охорони здоров’я України — проєкт постанови про встановлення з 1 вересня 2020 р. доплати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я. Лікарям у розмірі 70% посадового окладу, визначеного за 14-м тарифним розрядом. Фахівцям із базовою вищою та неповною вищою медичною освітою усіх спеціальностей  у розмірі 50% мінімальної заробітної плати, а молодшим медичним сестрам — у розмірі 25% зарплати », — підкреслив М. Степанов.

Нові тарифи на медичні послуги

Також серед актів, прийнятих на засіданні Уряду, передбачається, що тариф на випадок гострого інфаркту буде змінено із 16 001, 43 грн до 30 109 грн, а тариф на на випадок гострого мозкового інсульту замість 19 332,31 грн становитиме 26 947 грн. «Ми будуємо так соціально-економічну модель медицини, яка дозволить досягти якості та доступності медичної послуги для пацієнтів та гідної оплати праці для медичних працівників», — додав М. Степанов.

Страхові виплати медикам та членам їх родин

17 червня 2020 р. Уряд постановою від 17.06.2020 р. № 498 затвердив:

  • порядок здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням COVID-19 та визначення їх розмірів;
  • порядок використання фінансової допомоги Фондом соціального страхування Украї­ни для проведення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням COVID-19.

Відповідно до Порядку, у разі встановлення медичному працівникові групи інвалідності та ступеня втрати працездатності протягом одного календарного року внаслідок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, що настало під час виконання професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження, виплата проводиться разово у таких розмірах:

400-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, — для осіб з інвалідністю І групи;

350-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, — для осіб з інвалідністю ІІ групи;

300-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, — для осіб з інвалідністю ІІІ групи.

У разі смерті медичного працівника, що настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, під час виконання професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження, членам сім’ї, батькам, утриманцям померлого медичного працівника (далі — особи, які мають право на виплату) проводиться виплата в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

Члени сім’ї та батьки померлого медичного працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Утриманцями померлого медичного працівника, які мають право на виплату, відповідно до цього Порядку є:

>
  • діти, на утримання яких померлий медичний працівник виплачував або був зобов’язаний виплачувати аліменти;
  • непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого медичного працівника, але мають на це право відповідно до законодавства.
  • У разі відсутності документів, що підтверджують належність до складу сім’ї померлого медичного працівника або перебування на його утриманні, статус члена сім’ї або факт утримання встановлюється в судовому порядку.

    Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

    Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами kmu.gov.ua, moz.gov.ua