Організація: Державна установа «Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»
Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова – визнаний на державному та міжнародному рівні багатопрофільний спеціалізований медичний заклад України, відомий завдяки високому рівню наукової діяльності та лікувальної роботи.
Інститут існує з 1972 року, коли Постановою Ради Міністрів УРСР був заснований Київський НДІ клінічної і експериментальної хірургії МОЗ України. Надалі, у 1993 році, інститут був включений до наукових установ Академії медичних наук України. В 2000 році за рішенням Президії АМНУ реорганізований в Інститут хірургії та трансплантології із створенням відділень трансплантації серця і кардіохірургії, трансплантації і хірургії печінки, та трансплантації нирки. В грудні 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України Інституту було присвоєно ім’я О.О. Шалімова, а в липні 2007 року, указом Президента України, – надано статус національного.
Високий рівень наукової діяльності в інституті підтримується 24 докторами наук, 55 кандидатами наук, 12 лауреатами Державних премій, 10 заслуженими діячами науки і техніки України, 12 заслуженими лікарями та іншими спеціалістами, складаючи згуртований колектив з 1032 робітників.
На базі Інституту функціонують: Спеціалізована вчена рада з захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) медичних наук за спеціальностей «хірургія» і «трансплантологія та штучні органи», Президія правління Асоціації хірургів України, Рада міжнародної асоціації ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології України, виконкоми Асоціації трансплантологів та Асоціації судинних хірургів України. Також, в Інституті діє кафедра хірургії та трансплантології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. Інститут співпрацює з 28 організаціями різних відомств України та з 17 медичними центрами зарубіжних країн (Росія, Німеччина, Польща, Угорщина, Австрія, Італія, Японія, США).
Основними напрямками наукової діяльності Інституту є розробка нових та вдосконалення існуючих методів діагностики та хірургічного лікування захворювань травного тракту, печінки, жовчовивідних протоків та підшлункової залози, серця, аорти й магістральних судин, патологічних станів, що потребують мікросудинних та пластичних втручань, а також, трансплантація органів і тканин (серця, печінки, нирки, кісті, та ін.). Інститут впроваджує в практику нові методи профілактики та лікування післяопераційних ускладнень, проблем госпітальної інфекції. Вчені інституту займаються розробкою нових імплантатів, шовного матеріалу, альтернативних методів з’єднання біологічних тканин, хірургічних інструментів. Інноваційна діяльність інституту підтверджена наявністю понад 600 наукових розробок, що захищені патентами та впроваджені в практику. Зокрема, вперше в Україні розроблені наступні технології:
В клініці Інституту вперше в Україні виконані: трансплантація серця (2001 р.), трансплантація печінки від родинного донора (2001 р.), трансплантація кісті (2004 р.), трансплантація підшлункової залози та нирки від родинного донора (2005р.).
Клінічна діяльність Інституту в повній мірі відповідає вимогам до сучасної хірургії. В Інституті функціонує 11 науково-дослідних клінічних відділів із загальною кількістю 460 лікарняних ліжок та 18 операційних залів. Крім них, структура Інституту включає 8 науково-дослідних, 4 клінічних та інженерно-господарський підрозділи. Щорічно в клінічних підрозділах Інституту виконується понад 7000 складних реконструктивних й високотехнологічних хірургічних втручань, за 35 років їх здійснено понад 240 тисяч.
Щороку в поліклініці Інституту надається консультативно-діагностична допомога 25 тисячам громадян. Крім того, спеціалісти Інституту виконують близько 300 операцій за рік в інших лікувальних закладах країни при екстрених виїздах за завданням відділу екстреної консультативної допомоги МОЗ України.
Директор інституту – Усенко Олександр Юрійович
Адреса інституту: 03680, м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 30
тел.:(044) 454-20-50
факс: 497-13-74;
http://www.surgery.org.ua
Шалимов А.А. Дикусаров А В Никульников П И №2 (16) III - IV 2000 г. 3044
Сухарев И.И. Влайков Г Г Куповская С И №2 (16) III - IV 2000 г. 1066
Зубков В И Ломоносов С П №6 (14) XI-XII 1999 г. 2523
Галич С.П. №3(11) V-VI 1999 г. 749
Галич С.П. №2 (10) III-IV 1999 г. 785