Організація: Институт эпидемиологии и инфекционных заболеваний им. Л. В. Громашевского АМН Украины
Державна установа «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського Академії медичних наук України»
Інститут заснований у жовтні 1896 р. за ініціативою «Київського Товариства боротьби із заразними хворобами» для боротьби з інфекційними хворобами, зокрема дифтерією та сказом. Інститут багаторазово змінював свою назву в залежності від першочергових завдань, які ставила перед вченими епідемічна ситуація в країні. Серед засновників Інституту були видатні, знані у всьому світі вчені: академіки та професори О.Д.Павловський, В.К.Високович, В.В.Підвисоцький, В.П.Образцов, Ф.О.Леш, В.К.Ліндеман, О.А.Кронтовський, М.П.Нещадименко, В.Г.Дроботько, Б.І.Клейн, М.К. Яцемірська-Кронтовська та інші.
Впродовж багаторічної історії директорами Інституту були відомі вчені: професор-педіатр В.Є.Чернов, професори В.К. Ліндеман та М.П. Нещадименко, доцент С.М. Терехов, професор М.Н. Мельник, член-кор. НАН , АМН України і РАМН А.Ф.Фролов, професори А.М. Щербінська та О.П. Сельнікова.
Завдяки творчій науковій діяльності вчених вже в 1920-30-х роках в Інституті було налагоджено випуск більше ніж 15-ти профілактичних та діагностичних препаратів. Наукові та практичні здобутки Інституту сприяли активній боротьбі з численними епідеміями, актуальними на той час. У 1950-70 роки Інститут став великим науковим центром з розвиненою виробничою базою, його імунобіологічними препаратами забезпечувались не тільки заклади охорони здоров’я нашої країни, але й був налагоджений експорт за кордон - у країни Європи, Близького Сходу та Індію.
Теоретичними, практичними, клінічними досягненнями видатних вчених та фахівців Інституту: академіків М.М.Сиротініна та О.Д.Тимофеєвського, професорів С.С.Дяченко, С.Н Ручківськ ого , С.А. Томіліна, М.П. Мазуренко, І.М. Моргунова, Т.Г. Філософової, М.А.Йолшиної, Ю.А .Барштейна, Б.Я. Падалки, М.І Морозкіна, І.Л. Богданова, Б.Л Угрюмова та багатьох інших – були закладені підвалини розвитку найважливіших проблем епідеміології, мікробіології, імунології, вірусології, паразитології та крайової інфекційної патології в нашій країні.
Близько 30-ти років незмінним науковим керівником Інституту був видатний вчений, творець наукової фундаментальної епідеміології, талановитий організатор охорони здоров’я, неперевершений педагог, заслужений діяч науки, Герой Соціалістичної праці, академік Л.В.Громашевський. Його наукові теорії визнані в усьому світі. Досягнення та фундаментальні ідеї вченого стали запорукою блискавичних успіхів у боротьбі з інфекційними хворобами у важкі роки громадянської, Великої вітчизняної війн та післявоєнний період. Л.В.Громашевським була створена наукова епідеміологічна школа. За видатні заслуги перед медичною наукою та суспільством Л.В.Громашевський нагороджений орденами Леніна, Жовтневої Революції, Дружби народів, «Знак Пошани», золотою медаллю «Серп і Молот». З 1981 р. Інститут носить його ім’я.
Сьогодні Інститут є головним науковим закладом, який визначає науково-обґрунтовану політику в галузі забезпечення протиепідемічного благополуччя країни, стратегію та практику боротьби з інфекційними хворобами в Україні.
З 2006 р. директором Інституту призначений д.мед.н. В.Ф.Марієвський, відомий організатор санітарно-епідеміологічної служби України, який понад 10 років очолював наукову діяльність Інституту. Коло його наукових інтересів торкається епідеміології та імунопрофілактики вірусних гепатитів та СНІДу, проблем наслідків елімінації поліомієліту, актуальних питань дезінфекції та стерилізації тощо.
Інститут є провідним з вивчення гострих кишкових (в тому числі холери), дитячих (дифтерія, кір, краснуха, поліомієліт, паротит), вірусних (СНІД, грип та ГРЗ, вірусні гепатити, менінгоенцефаліти), зоонозних інфекцій (лептоспіроз, сказ, сибірка), внутрішньолікарняних інфекцій, паразитарних хвороб; з питань розробки нових засобів дезінфекції та стерилізації, стратегії їх використання; з оцінки якості, профілактичної і лікувальної ефективності імунобіологічних препаратів, їх популяційної та індивідуальної безпеки, відповідності міжнародним стандартам. В Інституті проводяться наукові дослідження з розробки нових методів діагностики, лікування та профілактики інфекційних хвороб. Теоретичні розробки фахівців Інституту використовуються при створені наказів МОЗ України, постанов Верховної Ради, Ради Національної Безпеки і Оборони України .
В штаті Інституту - 393 співробітника , серед них 110 науковців: докторів наук – 23 ( 14 –професорів) та 35 кандидатів наук.
В Інституті функціонують наукові підрозділи: лабораторії загальної мікробіології (зав.-д.мед.н. Поліщук О.І.); загальної вірусології (зав.- чл.-кор АМН та НАН України, професор Фролов А.Ф.); вірусних гепатитів та ВІЛ-інфекції (зав.- професор Гураль А.М.); кишкових інфекцій і паразитозів (зав.- професор Зарицкий А.М.); поліомієліту та інших ентеровірусних інфекцій (зав.-професор Задорожна В.І.); лабораторія імунології та вакцинопрофілактики ( зав.- к.мед.н. Маричев І.Л.); дезінфектології (зав. – д.мед.н.Марієвський В.Ф.); контролю якості імунобіологічних препаратів (зав.- професор.Рибалко С.І.) та науково-організаційний відділ (зав.- к.мед.н. Сажок); відділи: вірусного гепатиту та СНІДу (зав.- д.мед.н. Федорченко С.В.); нейроінфекцій (зав.- професор Руденко А.О.); інтенсивної терапії та детоксикації (зав.- вакансія), лабораторія клінічної біохімії (зав.- професор Л.Л.Громашевська).
У клініці функціонують: консультативна поліклініка (зав.-к.мед.н.І.А.Боброва) та клініко-діагностична лабораторія (зав.- Василенко Л.Г.); клінічні відділення вірусного гепатиту, СНІДу з палатою інтенсивної терапії, нейроінфекції, інтенсивної терапії, детоксикаційної терапії.
З 2007 р. в Інституті відновлено видання журналу “Профілактична медицина (епідеміологія. мікробіологія, вірусологія, діагностика, клініка та засоби профілактики інфекційних хвороб)” (головний редактор – д.мед.н. Марієвський В.Ф.).
При Інституті функціонують спеціалізовані вчені ради з правом проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук: за спеціальностями епідеміологія і інфекційні хвороби та паразитологія і гельмінтологія.
На базі Інституту працюють: Український центр профілактики та боротьби зі СНІД МОЗ України; Центр грипу та ГРІ МОЗ України; Учбово-методичний Центр інфекційного контролю; Регіональний Центр з проблем допомоги та лікування ВІЛ/СНІД в Євразії, де навчаються лікарі з України, Росії, Азербайджану, Киргизстану, Татарстану за участю ВООЗ та міжнародних експертів.
Інститут має широкі міжнародні зв’язки: з Європейським регіональним Бюро ВООЗ, ЮНІСЕФ, Партнерством медичних закладів США та України, СДС США, Американським агентством міжнародного співробітництва України та США, Агенцією ООН (фондом ”Відродження”), Інститутом відкритого суспільства, організацією “Лікарі без кордонів”.
Директор інституту – д.мед.н., професор Віктор Федорович Марієвський
Адреса інституту: 03038, м.Київ, вул. М.Амосова, 5,
тел.\факс: (044) 275- 37- 11;
е-mail: epidemics@ukr.net;
http://duieih.kiev.ua

Подаваленко А.П. Задорожная В.И. Петренко Т.Е. Подаваленко А.В. 1 (111) – I/II 2016 1127

Доан С. І. Малиш Н.Г. 3 (107) – V/VI 2015 4161

Задорожная В.И. Гриневич А.И. Соломаха Л.М. № 5 (103) – IX/X 2014 г. 1596

Малиш Н.Г. Чемич М.Д. Голубнича В.М. Доан С. І.... № 1 (99) – I/II 2014 г. 1340

Гриневич А.И. Матяш В.И. №4 (84) VII - VIII 2011 г. 7801

Салманов А. Г. Хобзей Н.К. Марієвський В. Ф. №4 (84) VII - VIII 2011 г. 1045

Марієвський В. Ф. Салманов А. Г. Хобзей Н.К. Зозуля И.С. №3 (83) V - VI 2011 г. 1213

Салманов А. Г. Марієвський В. Ф. №1 (81) I - II 2011 г. 3924

Салманов А. Г. Марієвський В. Ф. Хобзей Н.К. №6 (80) XI - XII 2010 г. 3195

Марієвський В. Ф. Салманов А. Г. Доан С. І. №5 (79) IX - X 2010 г. 1863

Комар С В Посохова К А Викторов А. П. Матвеева Е.В.... №2(70) III - IV 2009 г. 1798

Полищук И.А. Серебрякова Т Л Кириченко О В Кинча С Д... №5 (67) IX-X 2008 г 4455
Шагинян В.Р. Гураль А Л №3(53) V - VI 2006 г. 2198