Скільки коштує лікування при туберкульозі та життя з ВІЛ в Україні

27 липня 2022 о 11:35
1146

В Україні визначили обсяги й основні фактори витрат на лікування та інші пов’язані послуги для осіб, які хворіють на туберкульоз, а також людей, які живуть з ВІЛ. Про це повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України. Комплексне «Дослідження затрат пацієнтів, пов’язаних із діагностикою ТБ та ВІЛ на рівні системи охорони здоров’я» провели Центр громадського здоров’я в співпраці з Центром соціальних експертиз ім. Ю. Саєнка.

Результати дослідження

Так, у середньому один пацієнт із туберкульозом від моменту звернення за медичною допомогою до завершення лікування витрачав 1077,5 грн, включаючи як медичні, так і немедичні витрати. Сума залежала від прихованих потреб у системі охорони здоров’я та платоспроможності хворих.

Пацієнти з ВІЛ-інфекцією в середньому витрачали 4351 грн власних коштів за всі періоди лікування, включно з медичними та немедичними витратами.

Такі результати отримали після опитування 1200 людей із 7 регіонів України  (Дніпропетровська, Донецька, Київська/Київ, Львівська, Одеська, Харківська, Чернігівська області):

  • 600 респондентів, які хворіють на туберкульоз, або їхніх батьків/опікунів;
  • 600 респондентів, які живуть з ВІЛ, або їхніх батьків/опікунів.

Польовий етап збору даних тривав з вересня 2021 до лютого 2022 р.

Дослідники вивчали обсяг витрат пацієнтів на всіх етапах надання медичної допомоги включно з виявленням, діагностикою, лікуванням (як на амбулаторному, так і стаціонарному етапах), транспортними витратами та індивідуальними соціальними потребами пацієнтів залежно від соціального статусу.

За результатами дослідження можна сказати, що обсяг витрат пацієнтів може залежати не тільки від стадії хвороби, виду ліків, а також і від регіону проживання, факторів ризику. Так, зокрема, найвищі немедичні витрати на різних етапах лікування зафіксовано в Донецькій, Львівській та Одеській областях. Це може бути пов’язано з різницею в рівні цін у різних регіонах України і має бути враховано в соціальній допомозі хворим на туберкульоз і ВІЛ.

Дослідження витрат населення є рушійним інструментом для впливу на політики уряду щодо розрахунку реальної вартості медичних послуг і зменшення витрат людей, яких торкнулася проблема туберкульозу та ВІЛ. Адже власні медичні й немедичні витрати пацієнтів є бар’єром для вчасної діагностики та ефективного лікування.

Отримані результати можуть стати основою для перегляду пакета медичних гарантій Національної служби здоров’я України та враховувати реальну ситуацію. Це дасть змогу зменшити кількість пацієнтів, які потрапили у складні життєві обставини через потребу в діагностиці та лікуванні, а також скорегувати бюджет соціальних послуг і врахувати немедичні витрати пацієнтів.

Детально ознайомитися з результатами дослідження можна за посиланням.

Висновки

Проведене дослідження продемонструвало, що декларування вільного доступу до безкоштовної діагностики та лікування пацієнтів з туберкульозом та ВІЛ на рівні системи охорони здоров’я ще не означає, що вони дійсно не мають фінансових труднощів. Результати дослідження свідчать про тягар власних медичних та немедичних витрат, які супроводжували таких хворих на різних рівнях медичної допомоги та швидше були загальним явищем, ніж винятком.

Дослідження проведено в рамках реалізації проєкту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією у 2021–2022 рр.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua