В Україні створюється Національна програма психічного здоров’я

20 червня 2022 о 17:36
613

Для того щоб українці, які постраждали внаслідок дій агресора, отримали повноцінний і ефективний доступ до психологічної допомоги, перша леді Олена Зеленська ініціювала створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Це органічне продовження ініціативи «Без бар’єрів», адже спрямована також і на усунення будь-яких бар’єрів, спричинених наслідками війни, для психічного здоров’я українців.

Що передбачає програма

Програма, зокрема, передбачає:

  • проведення експертного аудиту із залученням фахівців ВООЗ, на основі якого буде розроблена модель системи надання допомоги;
  • напрацювання покрокового плану реалізації моделі після її обговорення з широким колом представників професійної спільноти, експертів, лідерів громадської думки;
  • побудова системи навчання, сертифікації, моніторингу якості підготовки психологів, психотерапевтів, лікарів-психологів, які працюють у системі більшості міністерств;
  • навчання сімейних лікарів, психологів, соціальних працівників, освітян швидким методикам психологічної підтримки;
  • створення реєстру фахівців і методик, систематизація  даних, розробка моделі перенавчання й перепідготовки кадрів, системи їх залучення.

Для розробки та впровадження програми на державному рівні Кабінетом Міністрів України створено Міжвідомчу координаційну раду з метою налагодження взаємодії між міністерствами, які опікуються соціальними питаннями, справами ветеранів, силовими відомствами, і кожне з яких має власний набір ресурсів для психологічної допомоги. Міжсекторальна взаємодія допоможе підсилити одне одного.

Проєктний офіс

Для ефективного створення та впровадження програми в Міністерстві охорони здоров’я України під головуванням міністра Віктора Ляшка розпочав роботу Проєктний офіс зі створення національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. До проєктного офісу входять фахівці МОЗ, ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров’я України», громадської організації «Безбар’єрність». Експертизу та підтримку в реалізації проєкту надають Всесвітня організація охорони здоров’я та глобальна Референтна група із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Міжвідомчого постійного комітету.

Основними завданнями Проєктного офісу є напрацювання необхідних рішень, взаємодія з міністерствами та приватним сектором, міжнародними і громадськими організаціями, які працюють за напрямом психічного здоров’я.

Важливість об’єднання зусиль для подолання викликів, що постали через війну, у сфері психічного здоров’я українців є важливою умовою для досягнення мети проєкту, а саме — створення системи, яка готова реагувати на всі виклики та здатна надати допомогу всім, хто її потребує.

Як долучитися

Якщо ви бажаєте стати партнером проєкту, маєте ресурси та досвід, маєте бажання та знаєте, як побудувати систему, зв’яжіться з контактною особою Проєктного офісу Яною Українською: [email protected], +38 (050) 241-06-90.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua
Фото – president.gov.ua