Програма медичних гарантій–2022: скільки коштів і на що закладено

7 грудня 2021 о 11:55
8026

На Програму медичних гарантій у 2022 р. передбачено 157,3 млрд грн. Це на 33,8 млрд грн більше порівняно з 2021 р. За такий бюджет проголосувала Верховна Рада України з прийняттям проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

Подробиці

У межах бюджету Програми медичних гарантій–2022 передбачено понад 26 млрд грн на первинну медичну допомогу, що на 6 млрд більше, ніж у 2021 р. Понад 8,3 млрд грн заплановано на лікування онкологічних захворювань, що на 4,8 млрд грн більше, ніж було в бюджеті Програми медгарантій цього року. На лікування пріоритетних серцево-судинних захворювань, зокрема інфарктів та інсультів, передбачено 4,8 млрд грн. Це на 1,8 млрд грн більше порівняно з 2021 р. На відшкодування інсулінів та лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» наступного року заплановано 4,6 млрд грн. Загалом бюджет програми реімбурсації збільшиться на 1,8 млрд грн.

Щодо лікування COVID-19, то у 2022 р. визначеним закладам буде запропоновано укласти договір за пакетом «Готовність до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема інфекційного характеру». Цей новий пакет дозволить забезпечити стабільність роботи інфекційних відділень та закладів. На цей напрям у Програмі медичних гарантій–2022 передбачено 2,5 млрд грн.

Загалом у проєкті Програми медичних гарантій на 2022 р. передбачено 36 пакетів медичних послуг. Серед нових — «Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня». Цю медичну допомогу виділили в окремий пакет,  щоб стимулювати розвиток стаціонаро-замісних підходів, які дозволять не тримати пацієнта в лікарні без необхідності.

Коментар Наталії Гусак

«Національна служба здоров’я України (НСЗУ) працює задля фінансової захищеності пацієнта від катастрофічних витрат та його безперешкодного доступу до якісної медичної допомоги. Тарифи у Програмі медичних гарантій–2022 будуть збільшені в межах тих коштів, які виділили в державному бюджеті. +33,8 млрд у бюджеті ПМГ–2022 дозволять підвищити тарифи за найважливішими напрямами надання медичної допомоги. В особливому фокусі — пріоритетні напрями стаціонарного лікування — інсульти, інфаркти, онкопатологія. Це дозволить лікарням закуповувати необхідні якісні ліки, покращувати умови перебування пацієнта в лікарні, створювати гідні умови праці для медичних працівників. Крім того, у 2022 р. програма «Доступні ліки» розшириться препаратами для лікування хвороби Паркінсона, а також хронічного обструктивного захворювання легень. Все це дозволяє й надалі наближати медичну допомогу до пацієнта», — зазначила Наталія Гусак, голова НСЗУ.

Пріоритетом у Програмі медичних гарантій на 2022 р. залишається і охорона материнства та дитинства. Так, за одним з найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачуватиметься неонатальна допомога. У 2022 р. тариф зросте з 113 до 135 тис. грн, а максимальний тариф становитиме 161 тис. грн за лікування недоношених дітей у закладах, які відповідатимуть додатковим вимогам. Тариф за медичну допомогу при пологах зросте на 5 тис. грн — до 15 тис. грн. А для закладів, які відповідатимуть додатковим вимогам, — до 20 тис. грн.

Значно зростуть тарифи і на лікування онкологічних захворювань. Так, на 10 тис. грн збільшиться тариф на хіміотерапевтичне лікування — до 35 тис. грн, а за лікування дітей від онкохвороб НСЗУ сплачуватиме закладам до 131 тис. грн. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань зросте з 54 тис. до 74 тис. грн. Також планується підвищення капітаційної ставки лікарям, які надають первинну медичну допомогу, до 786 грн.

Нові вимоги до закладів охорони здоров’я

Зі збільшенням тарифів до медичних закладів будуть підвищуватися і вимоги. НСЗУ не просто закуповує медичні послуги, а й впливає на їх безпеку в інтересах пацієнта. Зокрема, вимоги посиляться до лікарень, які надаватимуть пріоритетні послуги. Для цього вводиться новий показник — мінімальна кількість наданих послуг протягом 2021 р. Він запроваджуватиметься для надання медичної допомоги при інфаркті та інсульті, а також медичної допомоги при пологах. Мінімальна кількість наданих послуг, яка дозволяє укласти договір з НСЗУ: 150 пологів на рік, 100 пролікованих інсультів, 50 пролікованих інфарктів.

Якщо медичний заклад рідко надає певну медичну допомогу, то і медперсонал втрачає необхідну практику, тому спроможність лікарні надавати якісне лікування за таким профілем викликає сумнів. НСЗУ закуповуватиме медичні послуги лише в тих закладах, де пацієнту зможуть надати якісну медичну допомогу.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua