COVID-19: круглі столи щодо покращення вакцинації відбулися ще у трьох областях

21 жовтня 2021 о 11:28
402

В Україні триває серія круглих столів, спрямованих на підвищення охоплення вакцинацією проти COVID-19 медичних працівників та осіб віком від 60 років.

Зважаючи на те, що медики щодня наражаються на небезпеку інфікуватися COVID-19, а літні люди хворіють найтяжче та найчастіше помирають від цієї хвороби, саме ці групи населення в першу чергу потребують захисту від коронавірусної хвороби шляхом вакцинації.

Протягом 11–13 жовтня круглі столи на тему «Адвокація на підтримку стратегій із вакцинації проти COVID-19 згідно з Дорожньою картою та їх виконання в Україні» відбулися у Вінниці, Чернігові та Житомирі.

До участі у заходах долучилися керівники обласних державних адміністрацій та департаментів/управлінь охорони здоров’я, представники об’єднаних територіальних громад, громадських організацій, медики та лідери думок. Спікерами круглих столів виступили експерти та фахівці Міністерства охорони здоров’я України, Бюро ВООЗ в Україні, Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ), Державного експертного центру України, Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Під час круглого столу з відеозверненнями виступили міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та голова Бюро ВООЗ в Україні Др. Ярно Хабіхт.

Як доповів Олександр Заїка, керівник національної програми імунізації Центру громадського здоров’я та радник міністра охорони здоров’я з питань імунізації на громадських засадах, у світовому рейтингу вакцинації Україна займає 50-те місце. Наразі 8 млн українців отримали першу дозу. Понад 6,6 млн отримали дві дози. В Україні працює більше ніж 3300 пунктів щеплень, більше 1300 мобільних бригад та понад 400 центрів масової вакцинації. Мета, яку поставила перед собою Україна, — зробити 48 млн щеплень до кінця року. Планова кількість становить 263 тис. щеплень на день, однак максимальна кількість зроблених щеплень на день не перевищила 226,6 тис.

Вусала Аллахвердієва, технічний експерт Бюро ВООЗ в Україні, висловила занепокоєння тим, що з використаної вакцини дуже мала частка дісталася особам літнього віку. «Люди похилого віку складають 10,1 млн осіб (близько 26% населення України). І вони отримали лише 26% всього запасу введеної вакцини. Це означає, що літні люди не мають пріоритету, і вони отримують послугу вакцинації так само, як загальне населення. Це треба змінювати», — зазначила В. Аллахвердієва. Вона підкреслила, що керівництво об’єднаних територіальних громад та місцеві лідери повинні координувати дії з охороною здоров’я для донесення інформації про COVID-19 та послуг вакцинації для своєї громади. Вакцинація населення похилого віку, особливо в сільській місцевості, потребує правильного вибору каналів інформування населення, прямої участі сільського управління і прямого контакту з місцевим населенням.

Вінницька обл.

У Вінницькій обл. двома дозами проти COVID-19 щеплено 15,7% населення. Серед 374 тис. населення віком 60+ повністю вакциновані лише 67 тис. осіб (17,8%). Однак особи похилого віку становлять 25% населення області, і вони отримали лише 27% введеної вакцини.

«Наразі Вінницька обл. долучилася до ідеї Міністерства охорони здоров’я, яка була доручена на нараді у Президента країни, — це наближення вакцинації до людей похилого віку. Ми говоримо про тимчасові пункти щеплень, виїзди мобільних бригад на відділення Укрпошти. Наразі в області працює 19 таких відділень», — зазначила Лариса Бевза, начальник відділу екстреної та первинної медичної допомоги населенню, медичної реабілітації Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької облдержадміністрації, виступаючи на засіданні круглого столу «Адвокація на підтримку стратегій із вакцинації проти COVID-19 згідно з Дорожньою картою та їх виконання в Україні» у м. Вінниця.

Чернігівська обл.

У Чернігівській обл. однією дозою вакцини охоплено 24% населення, двома дозами  — майже 20%. Пріоритетними щодо вакцинації є групи вікового та професійного ризику (люди віком 60+, медичні працівники, освітяни). Ці категорії населення несуть великі ризики щодо захворювання, захистивши їх, ми захищаємо систему охорони здоров’я в цілому.

Серед медиків Чернігівської обл. однією дозою щеплено 60% осіб, дві дози отримали 51% працівників, що є нижчими за загальноукраїнські показники (81 та 64% відповідно).

Охоплення щепленнями серед  людей літнього віку становить 22,3% (1 доза) та 19% (2 дози).

«Зараз ми починаємо знову активізувати категорію осіб віком 65+. Для цього у співпраці з Укрпоштою проводимо роз’яснення серед цієї категорії населення. Пункти вакцинації відкриті по відділеннях Укрпошти, тому що декому так зручніше. Ми також плануємо залучати соцпрацівників, які мають підопічних категорії 65+, для того, щоб вони на своєму рівні, спілкуючись «однією мовою», могли доносити правильні речі про вакцинацію», — розповіла під час круглого столу у м. Чернігів заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Жанна Шевчук.

Житомирська обл.

Наразі Житомирська обл. демонструє показники вакцинації проти COVID-19 серед пріоритетних груп дещо вищі за загальноукраїнські. Так, у категорії освітян в області щеплено однією дозою 83,8%, двома дозами — 61% (усього по Україні 79,5 та 60% відповідно).

Охоплення щепленнями медиків на Житомирщині становить 94% першою дозою та 73% другою дозою.

Серед осіб віком 60+ у Житомирській обл. щеплено першою дозою 23,1%, двома дозами 19%. Загалом по Україні — 22,1 та 18,4% відповідно.

Серед госпіталізованих внаслідок COVID-19 лише 5,5% осіб вакцинованих, і у цих пацієнтів легка форма. Серед померлих внаслідок COVID-19 жоден не був вакцинованим.

«Наші сімейні лікарі обдзвонюють і їздять по селах, збирають на вакцинацію людей похилого віку і розказують їм про те, що це важливо. Звичайно, в цьому випадку нам потрібна допомога саме місцевої влади, лідерів думок на місцях, тому що їх приклад, активна позиція в плані вакцинації сприятимуть тому, що ми як медичні працівники зможемо вакцинувати більшу кількість населення і таким чином зменшити навантаження на систему надання стаціонарної медичної допомоги, яка зазнає великого удару, коли збільшується кількість хворих людей з тяжкими формами», — поділилася досвідом роботи в області Світлана Мошківська, директор Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації.

Модератор заходу Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГС «Коаліція за вакцинацію», запропонував керівництву Житомирської обл. організувати зустріч із власниками ЗМІ щодо представлення інформації про хворобу та вакцинацію. Він зазначив, що навіть одне некоректне повідомлення в ЗМІ може звести нанівець кропітку роботу щодо охоплення вакцинацією.

Учасники круглого столу погодилися, що важливо спільними зусиллями зробити все, щоб захистити найбільш вразливі категорії населення та допомогти системі охорони здоров’я витримати тягар пандемії. Учасники заходу обговорили, як працювати через лідерів думок, з громадою, щоб доносити достовірну інформацію про вакцинацію та COVID-19 людям у віддалених районах області. Поділилися позитивним досвідом вакцинації в організованих колективах та громадах.

18–21 жовтня круглі столи проводяться у м. Суми, м. Полтава, м. Кропивницький та м. Черкаси.

Долучайтеся до заходів через YouTube-канал ГС «Коаліція за вакцинацію», ставте свої запитання учасникам через онлайн-форму.

Круглі столи відбуваються в рамках адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу, за сприяння Центру громадського здоров’я МОЗ України та структурних утворень МОЗ в регіонах. Слідкуйте за анонсами на сайтах облдержадміністрацій.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua