Рахункова палата провела аудит закупівель машин швидкої допомоги

11 лютого 2021 о 17:19
754

10 лютого 2021 р. у режимі відеоконференції відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет).

Члени Комітету розглянули звіт Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, спрямованих на розвиток системи екстреної медичної допомоги (ЕМД), який надійшов до Верховної Ради 1 лютого 2021 р.

Представляючи звіт, заступник голови Рахункової плати Андрій Майснер зауважив, що за оцінками Кабінету Міністрів, станом на 2019 р. рівень розвитку вітчизняної системи ЕМД був низьким і надання першої медичної допомоги організовано неефективно.

Внаслідок цього, за інформацією доповідача, наприклад реанімації пацієнта із зупинкою серця працівниками системи ЕМД на догоспітальному етапі є втричі менш успішними, ніж у країнах Європи.

А. Майснер також зазначив, що за даними керівництва МОЗ, однією з проблем ЕМД є зношеність і нестача автомобілів швидкої допомоги.

З метою покращення матеріально-технічної бази ЕМД у державному бюджеті на 2019 рік було передбачено субвенції місцевим бюджетам на створення оперативно-диспетчерських служб, організацію пілотного проєкту щодо розвитку системи ЕМД у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та місті Києві на загальну суму 922,6 млн грн. У бюджеті на 2020 рік також передбачалися кошти на ці цілі, однак внаслідок об’єктивних обставин ці видатки було повністю скорочено.

Заступник голови Рахункової плати поінформував, що аудитом було охоплено кошти в обсязі 1,04 млрд грн і 11 об’єктів, серед яких МОЗ, департаменти охорони здоров’я у зазначених регіонах, центри екстреної медичної допомоги, деякі комунальні господарства. Окрім того, Рахунковою палатою було направлені запити до майже 40 організацій та установ.

Співфінансування з місцевими органами влади

Знайомлячи з результатами аудиту, представник Рахункової палати серед виявлених позитивних моментів відзначив ефективність такого явища, як співфінансування, яке у 2019 році, окрім 781,2 млн грн коштів субвенції, дозволило залучити на розвиток системи ЕМД понад 260 млн грн з місцевих бюджетів.

«За рахунок цих коштів дійсно суттєво оновлено у шести пілотних регіонах автопарк спеціалізованого санітарного транспорту і засоби оснащення навчально-тренувальних відділів центрів ЕМД. У деякі з них придбано комп’ютерне та інше обладнання», — сказав А. Майснер.

Водночас внаслідок недосконалості нормативно-правової бази забезпечення фінансування ЕМД та неналежної організації з окремих напрямків бюджетної програми у 2019 році не використані за призначенням і повернуті до держбюджету понад 114 млн грн субвенції. Неефективно та з порушенням законодавства використано третину загальних видатків.

Аудит також показав, що якість автомобілів не завжди відповідала рівню цін на них, а вартість придбаних манекенів-тренажерів перевищувала відпускні ціни виробників у 3–15 разів.

Внаслідок недостатньої кількості медичних працівників для формування бригад ЕМД неможливе повне завантаження придбаного спеціалізованого автотранспорту і використання дороговартісного обладнання, яким укомплектовані ці автомобілі.

А. Майснер підкреслив, що потреба у спеціалізованому санітарному транспорті залишається не задоволеною і на 2020 рік становила майже 2 тис. автомобілів, що майже у 5 разів більше, ніж придбано у 2019 р. Також необхідні кошти створення належних умов для навчання ЦЕМД.

Підсумовуючи, заступник голови Рахункової плати зазначив: «Цілей повною мірою не досягнуто». У матеріалах аудиту наведено конкретні приклади і рекомендації Рахункової палати.

Він також попросив у Комітету і Верховної Ради підтримки у виконанні рекомендацій і наголосив: «Зараз головне — врегулювати проблемні питання. Це підвищить ефективність і законність використання бюджетних коштів».

Перший заступник міністра охорони здоров’я Ірина Садов’як у своєму виступі повідомила, що звіт Рахункової палати вже опрацьований Міністерством і завдяки такій співпраці у 2020 р. вдалося змінити підходи до процедури закупівель, що дозволило зекономити значні кошти за рахунок зниження вартості закуплених автомобілів.

Також, за її інформацією, МОЗ разом з Кабінетом Міністрів розробляють документи, які врегульовують проблемні питання нормативної бази порядку надання ЕМД. Зокрема, вони стосуються правил виклику бригади ЕМД, порядку транспортування пацієнтів, переліку причин звернень для надання ЕМД.

«Ми сприймаємо зауваження і над ними працюємо», — підсумувала вона, додавши, що необхідно продовжувати працювати над запобіганням порушенням у регіонах.

Представники регіонів, у яких проводились перевірки, розповіли про заходи з реагування на зауваження Рахункової палати та про свої проблеми, зокрема, пов’язані із забезпеченням кадрами.

Під час обговорення звіту народний депутат України Ольга Стефанишина звернула увагу на неправомірне застосування пільг при справлянні ПДВ під час закупівлі спеціалізованих медичних автомобілів, що призвело до недоотримання коштів державним бюджетом в обсязі 71,5 млн грн.

Комітет взяв до відома інформацію Рахункової палати, а також спрямував звернення до Кабінету Міністрів щодо здійснення ретельного аналізу матеріалів зазначеного аудиту та вжиття дієвих заходів для врегулювання проблемних питань у державних інтересах з метою підвищення ефективності та забезпечення законності використання бюджетних коштів, зокрема щодо наявності підстав для пільгового оподаткування і можливих втрат для державного бюджету.

Також Комітет підтримав пропозицію О. Стефанишиної звернутися до Міністерства фінансів та Міністерства охорони здоров’я з проханням розглянути можливість надання ДП «Медичні закупівлі України» статусу центру організованої закупівельної організації для проведення закупівель в інтересах регіональних замовників з метою підвищення прозорості та ефективності закупівель та уникнення порушень закупівельних процедур.

Голова Комітету Михайло Радуцький поінформував народних депутатів про звернення Комітету з питань антикорупційної політики щодо можливості проведення спільного засідання для обговорення питання ефективного використання бюджетних коштів і уникнення корупційних ризиків при здійсненні державних закупівель вакцини для проведення профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Комітет підтримав пропозицію і прийняв рішення провести спільне засідання двох комітетів із запропонованої тематики. Дату засідання буде визначено у робочому порядку.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами rada.gov.ua