Екстрена медична допомога знаходиться у зоні особливого ризику — очільник МОЗ

29 травня 2020 о 12:08
5277

28 травня 2020 р. у рамках робочої поїздки до Київської області Прем’єр-міністр Денис Шмигаль відвідав Білоцерківську станцію екстреної медичної допомоги КНП «Київської обласної ради «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

Очільника Уряду супроводжували міністр охорони здоров’я Максим Степанов, т.в.о. голови Київської облдержадміністрації Василь Володін та міський голова Білої Церкви Геннадій Дикий.

Забезпечення служби екстреної медичної допомоги

Під час візиту Д. Шмигаль ознайомився з роботою станції екстреної медичної допомоги та центральної диспетчерської служби, обговорив із працівниками питання функціонування станції та запевнив медиків, що Уряд веде роботу з метою забезпечення медичних закладів необхідною технікою, обладнанням та відповідною оплатою праці. Зокрема, Д. Шмигаль поінформував, що ухвалено рішення про виділення майже 1 млрд грн на автомобілі швидкої допомоги.

«Щоденно у нас нарада з Президентом, щоденно працюємо над тим, щоб підтримати медичну галузь. Завдяки, зокрема, і вашим зусиллям Україна йде за помірним сценарієм розвитку епідемії. Уже кілька днів поспіль у нас спостерігаються оптимістичні показники — кількість тих, хто одужав, і тих, хто захворів, є майже однаковою. Хотілося би таку динаміку зберегти і в подальшому, але ніхто не виключає, що буде і друга, і третя хвиля. Тому необхідно бути готовими», — зазначив Прем’єр-міністр.

Доплати медикам

Також очільник Уряду поінформував присутніх, що Уряд прагне найшвидше забезпечити доплати 300% зарплати всім медикам, які працюють із хворими на СOVID-19. «За березень ми вже здійснили всі виплати, за квітень виплати підуть через НСЗУ за прямими угодами з медзакладами. Станом на вчора фактично 90% угод підписані, а за екстреною медициною — усі 100% угод. Тому в подальшому виплати мають бути вчасними», — сказав Д. Шмигаль.

Також він розповів лікарям, що Уряд вже погодив призначення Василя Володіна головою Київської облдержадміністрації, але найближчим часом остаточне рішення має ухвалити Президент. «Домашнє завдання нового керівника — приділити увагу екстреній медицині комплексно і вашій станції зокрема», — наголосив Прем’єр-міністр.

Брифінг у Білій Церкві

Далі у Білій Церкві відбувся брифінг, під час якого Прем’єр-міністр заявив, що Уряд дасть відповідні доручення, аби покращити ситуацію з технічним забезпеченням станцій екстреної медичної допомоги за результатами робочої поїздки до Київської області та відвідання станції швидкої допомоги в райцентрі.

За його словами, попри виділені кошти, ситуація на станціях екстреної медичної допомоги залишається досить складною. «Був сигнал від колективу Білоцерківської станції екстреної допомоги, ми виїхали з міністром охорони здоров’я. І там типова ситуація, коли держава виділяє кошти, НСЗУ підписує договори про 100% забезпечення коштами, а фактично ми бачимо, що ремонти відсутні, автомобілі старі, забезпечення ліками немає, із засобами індивідуального захисту є проблеми, і це все впирається в людський фактор».

Д. Шмигаль наголосив, що за результатами робочої поїздки до Київської області буде зроблено висновки та дано відповідні доручення як стосовно станції екстреної допомоги Білої Церкви, так і щодо системного вирішення цієї проблеми. «На мою думку, подібна ситуація наявна у багатьох закладах охорони здоров’я, а медики сьогодні знаходяться на передовій боротьби з епідемією коронавірусу. Проблема полягає в середньому рівні державного менеджменту, до якого є питання», — зауважив Прем’єр-міністр.

Він пояснив, що сьогодні кожний медичний заклад є комунальною неприбутковою установою, відповідно є керівник, який несе відповідальність, є відповідні місцеві органи самоврядування, які також несуть за це відповідальність. «Держава виділяє кошти, з 1 квітня уже працює система за угодами, укладеними з НСЗУ, відповідно до цієї системи, кожен заклад отримує кошти за роботу із хворими на коронавірус, далі керівник приймає рішення і розподіляє зароблені установою кошти між лікарями. І тут уже виникають питання справедливості розподілу й оплати кожному, хто працював із хворими на коронавірус».

Відповідаючи на запитання щодо забезпеченості медиків засобами індивідуального захисту, очільник Уряду повідомив, що дав доручення т.в.о. голови Київської облдержадміністрації Василю Володіну провести інвентаризацію на складах станції невідкладної медичної допомоги в Білій Церкві, подивитися, скільки реально є костюмів, та розібратися, чому попри те, що держава виділяє захисні костюми на область, медики не повністю ними забезпечені.

Коментар Максима Степанова

У свою чергу, М. Степанов зазначив, що внаслідок змін, які почалися в українській медицині з 1 квітня 2020 р., у зоні особливого ризику опинилися екстрена медицина, протитуберкульозна галузь та друга ланка медицини загалом. «Нам дуже важливо правильно порахувати тарифи на деякі послуги та коефіцієнти, за якими медичні заклади отримують фінансування. Над цим іде ґрунтовна робота, і ми не маємо права на помилку», — підкреслив очільник МОЗ України.

За його словами, реформа української медицини повинна відбуватися таким чином, щоб у результаті виграли як медики, так і пацієнти. При цьому МОЗ уже зараз робить усе можливе, щоб захистити медичний персонал, який протистоїть коронавірусу. За будь-який випадок невиплат 300% надбавки медикам усі  причетні будуть нести персональну відповідальність.

«З боку держави на центральному рівні усе зроблено. Було доручення Президента, Кабінет Міністрів України прийняв усі документи і перерахував фінанси. Кошти ідуть через НСЗУ, і станом на вчора фактично 90% угод підписані. Виплату коштів здійснює керівник на місці. Кожен медичний заклад повинен відзвітувати про це. Якщо звітів не буде, усі причетні нестимуть відповідальність», — резюмував М. Степанов.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами kmu.gov.ua, moz.gov.ua,
фото з сайта МОЗ України