COVID-19: кому проводяться ІФА-тести

27 травня 2020 о 12:34
8718

Імуноферментний аналіз (ІФА) — це вид дослідження, за допомогою якого виявляється комплекс антиген–антитіло, який виробляється, якщо організм уражений вірусом.

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це свідчить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла чи інфікувалася вірусом, виробивши антитіла до нього.

Використання ІФА-тестів для виявлення антитіл COVID-19 врегульовано наказом МОЗ від 20.05.2020 р. за № 1227. Для встановлення діагнозу рекомендований виключно результат дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

У пацієнтів із початком імунної реакції організму та виділення антитіл може знизитися контагіозність (заразність) вірусу. Протягом 7 днів після появи симптомів ПЛР-тести давали позитивний результат практично у 100% випадків. Якщо пацієнт звернувся пізніше, показник дещо знижувався.

Кому проводять ІФА-тестування

ІФА-тестування може проводитися пацієнтам із симптомами COVID-19, хворим на пневмонію, контактним особам, особам, які потребують планової госпіталізації та/або операції, медичним працівникам, які працюють із хворим на COVID-19, працівникам лабораторій, які обробляють зразки на COVID-19, працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтині тіла, в тому числі, взятті зразків секційного матеріалу, працівникам Національної поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби, іншим медичним і фармацевтичним працівникам.

Якщо ІФА-тестуванням в особи виявлено антитіла, вона повинна здати зразок для ПЛР-діагностики. Враховуючи те, що, зокрема, медики, працівники Національної гвардії та Національної поліції повинні проходити діагностику регулярно, ІФА-тестування допоможе знизити навантаження на ПЛР-дослідження.

Крім того, планується проведення тестів ІФА для пацієнтів із наявними симптомами COVID-19, але результати ПЛР-тестів у них негативні.

Відмінність ІФА-тестів від ПЛР- та експрес-тестів

Для проведення ІФА-тестування необхідні лабораторні умови та спеціальне обладнання. При цьому аналізується сироватка крові, а не сама кров, як у випадку експрес-тестів, і не матеріали мазків, як у разі ПЛР.

ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл.
Експрес-тести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість і специфічність порівняно із ІФА-тестами.

ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал. Таким чином, позитивний результат ІФА-тесту буде додатковою підставою для проведення ПЛР-дослідження.

У Центрі громадського здоров’я МОЗ України наголошують, що лише ПЛР залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua