Затверджено Міжнародну класифікацію функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я

25 травня 2018 о 14:40
2073

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України видало наказ від 23 травня 2018 р. № 981 «Про затвердження перекладу Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я та Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків».

Це здійснено в рамках реалізації Плану заходів із впровадження Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я та Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2017 р. № 1008.

Про Міжнародну класифікацію функціонування

Міжнародна класифікація функціонування (МКФ) схвалена усіма 191 членами Всесвітньої організації охорони здоров’я 22 травня 2001 р. під час 54-ї Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. МКФ доповнює іншу класифікацію ВООЗ — Міжнародну класифікацію хвороб 10-го перегляду (МКХ-10).

МКФ — це класифікатор, який використовують в усіх розвинених країнах лікарі, педагоги, спеціалісти з реабілітації та психологи. Його використання в Україні є підґрунтям для розвитку системи реабілітації, раннього втручання та інклюзії, для планування заходів соціального захисту, систем компенсації та для розробки і реалізації їх політики. Функціонування та обмеження життєдіяльності через МКФ розглядаються як взаємодія між навколишнім середовищем та станом здоров’я людини, і тому класифікатор створює більш інтегроване розуміння стану здоров’я, надає можливість краще планувати лікування, реабілітацію і створення послуг для людей із хронічними захворюваннями чи інвалідністю.

МКФ складається з таких основних компонентів

  • Функції та структура тіла (В — англ. Body).
  • Активність (А — англ. Activity, пов’язана із завданнями та діями індивіда) та участь (Р — англ. participation — залученість у життєву ситуацію).
  • Додаткова інформація щодо тяжкості та факторів зовнішнього середовища.

Для чого МОЗ рекомендується використовувати МКФ та МКФ-ДП

  • Як клінічний інструмент — при оцінці потреб, відповідності методів лікування конкретним умовам, оцінки професійної придатності, реабілітації та оцінки результатів оцінювання якості надання реабілітаційних послуг. Адже для планування та реалізації втручань потрібно використовувати інформацію про обмеження, спричинені не лише обмеженнями функцій та структури тіла, а й факторами зовнішнього середовища. Відповідно головною користю МКФ для пацієнтів є інтеграція фізичних, ментальних та соціальних аспектів їх стану. Замість того, щоб зосередити увагу на діагнозі особи, у МКФ включено усі аспекти її життя (розвиток, участь і середовище).
  • Для ранної діагностики та виявлення (система раннього втручання). Використання в Україні найкращих міжнародних тестових систем для діагностики розвитку дитини. Чим раніше виявляється хвороба чи стан, тим простіше лікувати або коригувати.
  • Для катамнестичного спостереження — догляду та реабілітації новонародженого, який переніс критичний стан або тяжку хворобу відразу після народження з метою запобігання або максимального зменшення вираженості негативних наслідків перенесеного захворювання.
  • Міждисциплінарний підхід. Лише спільно лікарі, освітяни, соціальні працівники зможуть допомогти кожній людині з особ­ливими потребами. МКФ допомагає в міждисциплінарній взаємодії та обміні інформацією стосовно стану пацієнта.

Оскільки МКФ є по своїй суті класифікацією, пов’язаною з охороною здоров’я та обставинами, які стосуються здоров’я, вона також використовується в таких галузях, як страхування, соціальний захист, праця, освіта, економіка, розробка стратегії соціального та загального законодавства та екологічні зміни. Вона була прийнята як одна з соціальних класифікацій Організації Об’єднаних Націй, на яку посилаються та в якій реалізуються Стандартні правила з забезпечення рівних можливостей для людей з обмеженнями життєдіяльності. Таким чином, МКФ є зручним інструментом для реалізації прийнятих міжнародних мандатів з прав людини, а також національного законодавства.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua