Лікування туберкульозу на первинній ланці: які послуги мають надаватися безоплатно

25 березня 2024 о 09:39
547

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) нагадує про пакет «Супровід та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Договір із НСЗУ за цим пакетом уклали понад 640 медичних закладів, серед яких 11 приватних.

Доволі довго побутував міф, що лікування туберкульозу можливе виключно в стаціонарі, і цей процес доволі тривалий. Але госпіталізація з наступним стаціонарним лікуванням необхідна зазвичай лише тим пацієнтам, які виділяють мікобактерію туберкульозу. В Україні пацієнти отримують сучасні протитуберкульозні препарати за галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я, які відповідають рекомендаціям ВООЗ. Таким чином, за обраною схемою лікування можна досягати повного одужання. Коли пацієнт перестає виділяти мікобактерію і має лабораторне підтвердження цього, лікування можна продовжувати під наглядом сімейного лікаря. Для цього у Програмі медичних гарантій передбачено пакет послуг «Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги».

Яка допомога надається безоплатно в межах пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги»? 

У межах пакета безоплатними для пацієнтів із туберкульозом є наступні медичні послуги:

  • визначення спільно з пацієнтом чи пацієнткою моделі підтримки лікування (підтримка лікування за допомогою телемедичних засобів, під наглядом надавачів медичних послуг, за місцем проживання тощо), враховуючи рекомендації лікаря-фтизіатра та інших лікарів;
  • динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнта/пацієнтки з діагнозом туберкульозу на первинному рівні медичної допомоги;
  • проведення лабораторних досліджень: біохімічний аналіз крові, білірубін і його фракції, креатинін, сечовина, сечова кислота, молочна кислота/лактат, електроліти та інші дослідження відповідно до галузевих стандартів;
  • забір та транспортування біоматеріалу пацієнта/пацієнтки для виконання бактеріологічних досліджень до регіонального фтизіопульмонологічного центру;
  • направлення пацієнтів на інші методи обстеження до регіонального фтизіопульмонологічного центру та/або до інших закладів охорони здоров’я;
  • контроль за прийомом протитуберкульозних препаратів, призначених фтизіатром;
  • формування прихильності до лікування у пацієнтів, у тому числі із залученням соціальних працівників;
  • дотримання тактики дій при виявленні побічної реакції на ліки;
  • оцінювання слуху, гостроти зору та симптомів полінейропатії, симптомів та ознак депресивних розладів;
  • консультування у разі потреби пацієнтів телемедичними засобами з обов’язковим створенням медичного запису про медичний огляд.

Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах цього пакета, можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі «Вимоги ПМГ 2024» (п. 32).

Чи потрібно укласти декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, щоб отримувати послуги в рамках пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги»?

Так. Умовою для отримання медичної допомоги за цим пакетом є наявність плану лікування, створеного фтизіатром, згідно з яким пацієнт або пацієнтка зможе отримати лікування у лікаря з надання первинної медичної допомоги, якого попередньо обрано або буде обрано за декларацією. Зазвичай для надання медичної допомоги за цим пакетом сімейний лікар має пройти відповідний курс тематичного удосконалення або навчання з консультування, ведення та лікування пацієнтів з туберкульозом або має відповідний чинний сертифікат лікаря-фтизіатра.

Як знайти найближчий медичний заклад, де надають медичну допомогу пацієнтам із встановленим діагнозом туберкульозу?

Знайти такі заклади первинної медичної допомоги та їх адреси можна на дашборді НСЗУ «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». На третій сторінці у полі фільтрів оберіть область або населений пункт, а в «Групі послуг» — пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Дашборд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їх контакти. Їх понад 600. Найбільше у Вінницькій, Дніпропетровській, Полтавській областях.

Якщо ж немає можливості скористатися пошуком через дашборд, слід зателефонувати до контакт-центру за номером 16-77.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua