Реабілітація: які переваги дає впровадження МКФ

15 серпня 2023 о 09:28
1569

Людей, що через війну втрачають здоров’я, з кожним днем, на жаль, стає все більше. Усі вони потребують допомоги — ефективної й індивідуалізованої, щоб якомога швидше повернутися до повноцінного життя.

Для цього потрібно об’єктивно оцінити, наскільки людина втратила функціональність та якими методами та інструментами її можливо відновити або компенсувати. Медико-соціальні комісії не дають змоги це зробити, тому що трьох категорій інвалідності на сьогодні недостатньо, щоб визначити втрати функціональності людини. Не дають вони і «маршруту», за яким людина може соціалізуватися і зберегти роботу, подорожувати і вести спосіб життя, що мала вона до травмування.

Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоровʼя (МКФ) — це стандартизована «мова» опису станів здоров’я, якою користуються у всьому світі. Вона визначає не лише компоненти здоров’я, а й пов’язані зі здоров’ям складові добробуту, такі як освіта та праця.

Тому МОЗ спільно з іншими органами влади, міжнародними та громадськими організаціями реалізують комплексну реформу щодо зміни оцінки і забезпечення потреб для людей з обмеженням повсякденного функціонування. Реформування в тому числі передбачає впровадження та використання МКФ фахівцями різних сфер.

Невід’ємною частиною МКФ є цифровізація — лише так можна буде неупереджено контролювати всі процеси та спростити можливість для людини отримати інтегровану послугу, наприклад, фізичну реабілітацію. Спроститься пошук роботи, що відповідатиме потребам людини та роботодавця.

Переваги впровадження МКФ

Отже, впровадження МКФ дає такі переваги:

  • створюється єдиний уніфікований процес оцінки потреб людини та прогнозування для держави, які види допомоги необхідно впроваджувати;
  • зменшується час, який витрачає людина на отримання послуг і виплат та інших видів допомоги;
  • зменшується кількість документів, що потрібно буде оформлювати, та, відповідно, час на їх отримання;
  • не потрібно буде звертатися окремо до медичної, соціальної, освітньої сфер — завдяки єдиному документообігу вони будуть взаємодіяти в інтересах конкретної людини;
  • зменшується кількість можливостей для хабарництва і зловживань;
  • у разі незгоди з рішенням механізм апеляції буде значно швидшим та прозорішим.

Як на практиці виглядатимуть змінені процеси? 

Після виходу із реанімаційного періоду людиною починає займатися мультидисциплінарна команда в закладі охорони здоровʼя, відбуваються оцінка функціональних можливостей людини і прогноз щодо їх відновлення та компенсації. На підставі оцінки потреб послуги надаватимуться в момент виникнення цієї потреби, а не тоді, коли людина отримає висновок про інвалідність. Таку саму оцінку здійснює соціальний працівник у складі мультидисциплінарної команди. Результати оцінок автоматично обробляються електронною системою, яка підбирає послуги для людини з різних сфер відповідно до її потреб.

Після згоди людини на отримання послуг інформація відправляється до їх надавачів. Тобто, приміром, якщо у людини велика втрата функціональності і вона не зможе сама себе обслуговувати, такі послуги включатимуть роботу сервісної служби, яка приходитиме і допомагатиме їй.

Якщо ж, наприклад, людина втратила функціональність, яка впливає на роботу, де вона працювала, підключається Міністерство освіти та пропонує нову освітню програму, що допоможе людині набути інших навичок, далі працює Міністерство економіки (служба зайнятості) для того, щоб запропонувати нові місця роботи.

Коли повністю запрацюють нововведення?

Удосконалення підтримки — процес світоглядної трансформації і перелаштування повʼязаних процесів. Це складна і комплексна реформа, яка буде впроваджуватися з перехідним періодом. Процес переходу на МКФ у багатьох країнах тривав роки, а інколи і десятки років.

В Україні перші результати вже є у сфері реабілітації, більш системні зміни — у методології експертних оцінок, моделях надання та фінансування послуг, цифровізації тощо займуть більше часу.

Очікується, що комплексно система працюватиме з 2025 р.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua