Медична система невдовзі стикнеться з проблемою вчасно не діагностованих хвороб

26 травня 2023 о 10:22
1120

Боротьба з неінфекційними хворобами (як, наприклад, серцево-судинні та хронічні респіраторні захворювання, онкологічна патологія і цукровий діабет) та підсилення роботи лікарів сімейної медицини є одним з пріоритетних завдань системи громадського здоров’я для МОЗ. З 1 жовтня 2023 р. набуває чинності закон про систему громадського здоровʼя — контроль та профілактика неінфекційних захворювань переходять до обласних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ). Це завершальний етап переходу від системи «радянської» санітарно-епідеміологічної служби до оновленої європейської системи громадського здоровʼя.

Коментар Ігоря Кузіна

«За останній рік 30% українців стали рідше звертатися за медичною допомогою. Це проблема вчасно не діагностованих хвороб, з якими медична система стикнеться упродовж наступних 5–10 років. Саме тому ЦКПХ на рівні областей стануть відповідальними за ключові питання у сфері громадського здоровʼя: вакцинацію населення та профілактику неінфекційних хвороб. Зараз ЦКПХ обладнані сучасними холодовими кімнатами, холодильниками та морозильними камерами за стандартами ВООЗ, більше немає радянських холодильників. ЦКПХ забезпечені автобусами для проведення вакцинації і надання медичної допомоги у віддалених населених пунктах. Це все наближає якісні медичні послуги до пацієнта, де б він не знаходився», — пояснив заступник міністра — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Пріоритети МОЗ щодо громадського здоровʼя населення — це якість, безоплатність та доступність медичної допомоги для кожного пацієнта. На рівні держави працює Програма медичних гарантій. Кожен пацієнт, який підписав декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, може прийти на огляд до лікаря та за необхідності пройти 8 базових лабораторних та діагностичних досліджень (аналіз крові, сечі, глюкози в крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, маси тіла, зросту; електрокардіограма, швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити). Для цього у Програмі медичних гарантій передбачено пакет «Первинна медична допомога».

Також за пакетами послуг з Програми медичних гарантій передбачені подальші скринінги та додаткові аналізи в разі серцево-судинних чи онкозахворювань, цукрового діабету за призначенням сімейного лікаря. Детальніше про них кожен пацієнт може дізнатися у свого сімейного лікаря.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua