Перспективи телемедицини в Україні

22 травня 2023 о 12:13
1139

В умовах воєнного стану використання телемедичних рішень покращує доступ пацієнтів до кваліфікованої медичної допомоги. Про перспективи телемедицини, дієві кейси та гуманітарні рішення йшлося на вебінарі «Телемедицина в Україні: дієві інструменти в умовах війни та системні зміни сфери охорони здоров’я». Захід відбувся за ініціативою Міністерства охорони здоровʼя України та технічної підтримки проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я» та «Сталий розвиток національних систем охорони здоровʼя».

Подробиці

Для розвитку телемедицини в нашій країні розроблено проєкт стратегії розбудови, триває робота над нормативно-правовими змінами, технічними рішеннями.

Також з початку повномасштабної війни реалізується 7 гуманітарних проєктів — по всій країні, за винятком тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться бойові дії. У межах гуманітарної допомоги МОЗ отримує не лише медичне обладнання, транспорт та лікарські засоби, а й пропозиції щодо використання телемедичних рішень — станом на зараз на суму 3,7 млн дол. США. Зокрема:

  • телемедичне консультування з вибухо-вогнепальної травми;
  • телемедичне консультування з опікової травми;
  • консультативна мережа з використання пристроїв віртуальної присутності лікаря біля пацієнта (вбудована керована камера дуже високої роздільної здатності дозволяє ретельно обстежувати пацієнта та отримувати інформацію з під’єднаного діагностичного обладнання);
  • телемедична платформа з реабілітації «RGS» з напряму нейросенсативних розладів (служить для підвищення якості життя осіб з пошкодженнями головного мозку та опорно-рухового апарату);
  • віртуальна операційна «Epiqar» (дає змогу транслювати та коментувати відеоконтент хірургічних маніпуляцій у режимі реального часу);
  • медичний робот «HomeDoctor» (дає змогу лікарю дистанційно, а пацієнту — самостійно проводити базові дослідження: вимірювати температуру тіла, артеріальний тиск, сатурацію, робити електрокардіограму (ЕКГ), дослідження вуха, горла, носа);
  • телемедична кардіографія для вагітних КТG «Carebits» (проведення діагностики стану плода).

В ініціативи залучені 304 заклади охорони здоров’я, пройшли навчання 1027 медичних працівників, проведено вже тисячі консультацій.

Коментар Юліани Вороді

Про дієві практики, які реалізовуються в закладах охорони здоров’я окремих регіонів, наприклад, у Київському обласному перинатальному центрі, розповідає лікарка акушер-гінеколог Юліана Вороді: «З осені минулого року наш центр організовував надання акушерсько-гінекологічної допомоги українцям на Київщині. Виїзна бригада у складі акушера-гінеколога, терапевта і медичної сестри досягала найвіддаленіших населених пунктів й консультувала в центрах первинної медико-санітарної допомоги. Це ще одне підтвердження того, чому важливо широко запроваджувати телемедицину. Тепер завдяки телемедичній кардіографії для вагітних КТG «Carebits» у нас є можливість дистанційно проводити моніторинг стану майбутніх мам. Вони встановлюють додаток для пацієнтки, лікар додає їх у відповідну групу, навчає користуватися апаратом, і жінка в домашніх умовах визначає серцебиття плода, маткові скорочення. Відтак лікар розуміє, чи потрібно змінювати тактику ведення вагітності, може, потрібна госпіталізація».

Діджиталізація — світовий тренд. Це те, що поліпшує якість життя. Особливо у сфері охорони здоров’я, де є величезний запит на використання цифрових технологій.

Так, телемедицина дає змогу налагодити відносини між медичними працівниками та пацієнтами, а також запропонувати більш дешеві, швидкі та ефективні рішення щодо діагностики та лікування пацієнтів із різноманітними захворюваннями.

Нагадаємо, телемедичні системи «HomeDoctor» працюють у прикордонних селах Житомирщини, Сумщини та Чернігівщини.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua