Пам’ятка для лікарів із йодної профілактики

7 жовтня 2022 о 14:24
3067

Наводимо пам’ятку для лікарів з йодної профілактики від МОЗ України.

Під час аварії на ядерних установках атомних станцій відбувається викид радіоактивних речовин, зокрема радіоізотопів йоду. Щитоподібна залоза, особливо у дітей, дуже швидко поглинає цей радіоактивний йод, її тканини опромінюються. Це може призвести до захворювань залози та підвищити ризик розвитку онкопатології в майбутньому. Водночас в осіб віком старше 40 років щитоподібна залоза майже не поглинає радіоактивного йоду, тому ризик захворіти у них значно нижчий.

Як знизити ризик ураження щитоподібної залози радіоактивним йодом?

Щоб захистити щитоподібну залозу від радіоізотопів, слід вчасно провести йодну профілактику. Для такої профілактики призначають препарати стабільного йоду — йодид калію в таблетованій формі. Препарат блокує здатність залози поглинати радіоактивні ізотопи, і ризик її пошкодження значно знижується. Неприпустимо використовувати для йодної профілактики спиртовий розчин йоду або розчин Люголя — це неефективно та може завдати шкоди здоров’ю.

Дозування йодиду калію для йодної профілактики:

  • діти віком до 1 міс — 16 мг;
  • діти віком від 1 міс до 3 років — 32 мг;
  • діти віком 3–12 років — 62,5 мг;
  • підлітки віком 13–18 років, дорослі віком до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми, — 125 мг;
  • особам віком старше 40 років йодид калію не призначають.

Йодид калію приймають після їди. Зазвичай достатньо одноразового прийому.

Ризики йодної профілактики

Досвід йодної профілактики в Польщі після аварії на Чорнобильській атомній електростанції показав, що ризик серйозних побічних ефектів у дітей від одноразового прийому йодиду калію в правильному дозуванні оцінюється як 1 випадок на 10 млн дітей. Тобто одноразове застосування йодовмісних препаратів із тимчасовим блокуванням функції щитоподібної залози майже не позначається на здоров’ї дітей та дорослих. Водночас небажаним є багаторазовий прийом йодовмісних препаратів у високих дозах. Тривале блокування функцій щитоподібної залози підвищує ризик розвитку гіпотиреозу. Крім того, можуть виникнути токсичні побічні ефекти йоду. Такі самі ризики виникають при застосуванні для йодної профілактики інших препаратів, які для цього не призначені.

Абсолютні та відносні протипоказання до йодної профілактики:

  • захворювання щитоподібної залози, зокрема гіпертиреоз різної природи, в тому числі в анамнезі;
  • підвищена чутливість до йоду;
  • герпетиформний дерматит Дюринга;
  • гіпокомплементемічний васкуліт;
  • геморагічний діатез;
  • кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія.

Протипоказання до йодної профілактики визначаються для кожного пацієнта окремо.

Терміни проведення йодної профілактики

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при превентивному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням такої хмари та через 6 год після неї. Не рекомендується приймати препарат через 24 год після надходження хмари.

Важливо: йодну профілактику починають виключно після офіційного сповіщення про загрозу викиду та необхідність її проведення. Сповіщення проводять місцеві органи виконавчої влади всіма можливими способами.

Рекомендується:

  • заздалегідь відпрацювати інструкції для профілактичного застосування препаратів стабільного йоду, щоб уникнути стресу та паніки;
  • проводити періодичні навчальні тренування в лікарнях та просвітницькі заходи серед населення.

Йодопрофілактика не застосовується при використанні ядерної зброї.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua