Діяльність МОЗ щодо подолання туберкульозу визнано незадовільною

16 жовтня 2020 о 12:55
703

Як ми вже повідомляли, 15 жовтня 2020 р. відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет).

Серед іншого, члени Комітету розглянули результати проведеного Рахунковою палатою аудиту ефективності виконання заходів з протидії захворюванню на туберкульоз та заходи, що вживаються Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України для усунення виявлених порушень.

Звіт Рахункової палати

Звіт представив член Рахункової палати Василь Невідомий, який поінформував, що аудит проводився в рамках реалізації проєкту Німецького міжнародного співробітництва (GIZ) «Посилення спроможності вищих органів аудиту країн східного партнерства здійснювати моніторинг досягнення Цілей сталого розвитку порядку денного ООН на період до 2030 року».

«Упродовж останніх років ми спостерігаємо тенденцію до зменшення темпів захворювання на туберкульоз в Україні, однак рівень цієї захворюваності і досі перевищує епідемічний поріг — 50 випадків на 100 тис. населення. При цьому, згідно з даними ВООЗ, щороку не виявляється (латентне невиявлення) близько 25% нових випадків, і це спричиняє подальше поширення хвороби», — поінформував доповідач.

За його інформацією, збитки від туберкульозу становлять 0,12% ВВП, або 3,7 млрд грн на рік.

В. Невідомий зазначив, що аудит показав, що сформована МОЗ України державна політика не забезпечувала ефективної відповіді на епідемію туберкульозу в Україні. «Забезпечено виконання лише четвертої частини заходів, однак виміряти ці результати неможливо, оскільки в плані не було будь-яких конкретних показників, які б дозволяли виміряти результати їх реалізації», — сказав доповідач.

Представник Рахункової палати підкреслив: «Якщо такий стан справ буде продовжуватися, то досягнути показників, які передбачені для Європейського регіону ВООЗ на 2016–2021 роки та Глобальною стратегією ООН під назвою «Покласти край туберкульозу до 2035 року» і є однією із цілей сталого розвитку, ми не зможемо і не виконаємо взятих на себе міжнародних зобов’язань».

В. Невідомий поінформував про основні проблеми, виявлені в ході проведеного аудиту, серед яких: відсутність конкретних заходів з реалізації затвердженої державної програми та стратегії боротьби з туберкульозом; відсутність ключових індикаторів, що не дає можливості оцінити результати; є ризики неналежного фінансування при переході до фінансування за рахунок бюджетних коштів; немає інформації про використання бюджетних у коштів 2018–2019 роках; також немає даних про результати обов’язкових медичних профілактичних оглядів; на рівні законодавства не всі необхідні категорії населення віднесені до груп підвищеного ризику розвитку захворювання на туберкульоз.

Виступаючий наголосив на необхідності профілактики туберкульозу і, зокрема, збільшення охоплення щепленням. Протягом останніх трьох років рівень щеплення дітей першого року життя не перевищував 90%, у той час як ВООЗ рекомендує — до 95%.

Не досягає Україна і показників успішного лікування туберкульозу, рекомендованих ВООЗ. Водночас аудит показав, що в регіонах, де запроваджений медико-соціальний супровід хворих на туберкульоз, ситуація суттєво покращилася, як відзначив представник Рахункової палати.

У звіті також йдеться про виявлену відсутність належної координації роботи МОЗ з місцевими органами виконавчої влади, особливо в умовах реформування і реорганізації протитуберкульозних закладів.

«На дуже незадовільному рівні і внутрішній контроль за використанням матеріальних цінностей, закуплених за кошти державного бюджету і Глобального фонду. Тому є суттєві ризики нанесення шкоди державі», — підкреслив В. Невідомий.

Рахункова палата надала рекомендації МОЗ України для усунення виявлених проблем.

Коментар Лади Булах

Голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІДом та соціально небезпечними захворюваннями Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Лада Булах поінформувала, що, в цілому, звіт Рахункової палати визнає незадовільною роботу МОЗ України щодо подолання епідемії туберкульозу, переважно в контексті доцільності витрат, оскільки було придбано велику кількість препаратів проти туберкульозу, які потім були частково утилізовані або лежать на складах.

Рекомендації для МОЗ України

Голова підкомітету представила висновки, які пропонується ухвалити Комітету за підсумками розгляду звіту Рахункової палати. Зокрема, пропонується звернутися до МОЗ із такими рекомендаціями:

  • прискорити розроблення трирічних планів заходів з реалізації затвердженої рік тому Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 р.;
  • розробити порядок здійснення моніторингу ефективності використання матеріальних цінностей для діагностики і лікування хворих на туберкульоз;
  • запровадити дієву систему внутрішнього контролю за використанням матеріальних цінностей для діагностики та лікування хворих на туберкульоз;
  • забезпечити на регулярній основі перегляд стандартів надання медичної допомоги при туберкульозі відповідно до міжнародних протоколів і наукових досліджень;
  • спільно з Міністерством соціальної політики розробити стандарт надання соціальної допомоги при туберкульозі із визначенням джерел його фінансування після завершення роботи місії Глобального фонду в Україні.

Ліки від туберкульозу надходили із запізненням

Відповідаючи на запитання народних депутатів, представниця Центру громадського здоров’я МОЗ України поінформувала, що ліки для лікування туберкульозу надходили із запізненням і за цей час змінювалися міжнародні підходи до лікування, тому їх не можна було використовувати, тому вони списувалися.

Підвищився показник вакцинації від туберкульозу

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко зупинився на позитивному, зробленому в напрямку реформування надання протитуберкульозної медичної допомоги. Зокрема, він звернув увагу на суттєве підвищення показника вакцинування за період, більший ніж три роки, а також запровадження закупівлі за державні кошти медико-соціального супроводу, затвердження міжнародних стандартів лікування.

В. Ляшко запевнив, що Міністерство буде працювати над зауваженнями, наданими Рахунковою палатою.

За підсумками обговорення, Комітет затвердив звернення з рекомендаціями МОЗ України.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами rada.gov.ua