Визначено стратегічні напрямки боротьби зі СНІДом і туберкульозом на 2017–2021 рр.

9 вересня 2015 о 15:28
550

Визначено стратегічні напрямки боротьби зі СНІДом і туберкульозом на 2017–2021рр.3–4 вересня у Буенос-Айресі (Аргентина) відбувся дводенний Форум партнерства Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією з метою розробки стратегії Глобального фонду на період 2017–2021 рр., учасниками якого стали представники з країн Латинської Америки, Карибського басейну, Східної Європи та Центральної Азії.

Ця зустріч стала третьою серед подібних заходів із розробки стратегії Глобального фонду на 2017–2021 рр.: у травні в Аддис-Абебі (Ефіопія) та у червні 2015 р. у Бангкоку (Таїланд) відбулися зустріч представників інших регіонів світу.

На зустрічах світових партнерів в галузі охорони здоров’я розпочато дискусію щодо формування нової стратегії партнерства Глобального фонду та цілей сталого розвитку для прискореного здобуття перемоги над епідеміями СНІДу, туберкульозу та малярії, а також створення стійких систем охорони здоров’я в умовах зменшення донорської підтримки та у зв’язку з новими світовими та регіональними викликами.

До розробки нової стратегії Глобального фонду в Буенос-Айресі долучилися понад 110 національних урядових експертів, представників громадських організацій та технічних партнерів. Від України у заході взяли участь представники організацій — виконавців гранту Глобального фонду: від державного сектору —професор Наталія Нізова, директор ДУ «Український центр конт­ролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України» та громадського сектору — МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні» та ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».

Останні наукові досягнення і зростаючий досвід у сфері реалізації програм надають історичну можливість подолати СНІД, туберкульоз та малярію, що становлять загрозу для глобальної системи охорони здоров’я. Учасники обмінялися досвідом з питань створення життєздатних і стійких систем охорони здоров’я, зміцнення системи послуг на рівні спільнот, прав людини та гендерних проблем, а також умов для сталого переходу від підтримки з боку Глобального фонду до систем державного фінансування.

Стратегічними цілями діяльності Глобального фонду на перехідний період 2017–2021 рр. запропоновано визначити:

1. Інвестиції у боротьбу з епідеміями, що передбачатиме цільову фінансову допомогу країнам з найгіршою фінансовою ситуацією та найбільшим тягарем захворювань, використання регіональних моделей для досягнення більшої ефективності програм, покращення принципів партнерства та взаємодії, підтримку сталої відповіді викликам епідемій та успішним перехідним моделям фінансування.

2. Створення гнучких та стійких систем охорони здоров’я, що передбачатиме посилення систем охорони здоров’я як частини сталих національних стратегій охорони здоров’я та національних стратегічних планів, а саме — розвитку платформ інтегрованих сервісів у сфері охорони здоров’я, покращення систем постачання та національних систем закупок, інвестицій у розвиток кадрового потенціалу, посилення національного ресурсу у галузі моніторингу та оцінки, аналізу та збору даних, впровадження ефективних програм.

3. Підтримку та просування ідей прав людини та гендерної рівності, що сприятиме посиленню програм допомоги жінкам та дівчатам, а також залучатиме інвестиції у зниження гендерної та вікової дискримінації, зменшуватиме бар’єри у доступі до сервісів боротьби з ВІЛ, туберкульозом та малярією та сприятиме дотриманню прав людини у законодавчих ініціативах.

4. Мобілізацію та збільшення ресурсів, що передбачає збільшення програмних та фінансових ресурсів із різних джерел, в тому числі національних, для оптимізації зусиль у подоланні епідемій, а також розвитку доступних якісних медичних сервісів та інноваційних технологій.

У своєму коментарі Н. Нізова наголосила, що в контексті реалізації концепції сталого розвитку дуже важливо долучати до діалогу керівництво країни найвищого рівня, ключові фінансові інституції та урядові структури, що дозволить вести дискусію на стратегічному рівні та оптимізувати зусилля у національній відповіді на виклики епідемій ВІЛ/СНІДу та туберкульозу в Україні, які диктують нагальну потребу у національному діалозі державного та громадського сектору з метою напрацювання національної стратегії забезпечення сталості програм на етапі переходу від підтримки Глобального фонду до державного фінансування.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами https://www.moz.gov.ua/ua/portal/