Донецьку область пропонується виключити з переліку суб’єктів реформування медичної галузі

27 вересня 2011 о 11:58
685

Донецьку область пропонується виключити з переліку суб’єктів реформування медичної галузі

Верховна Рада України

Відповідно до статті 93 Конституції України, в порядку законодавчої ініціативи, вношу на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» (щодо виключення Донецької області з переліку суб’єктів реформування).

Доповідати проект Закону на пленарному засіданні Верховної Ради України буду особисто.

Додаток:

1. Проект Закону на 1арк.

2. Пояснювальна записка на 3 арк.

3. Порівняльна таблиця на 2 арк.

4. Проект Постанови Верховної Ради України на 1 арк.

5. Електронні копії зазначених документів.

Народний депутат України М.В.Кравченко (реєстр. картка № 425)

Проект

вноситься народним депутатом

України

Кравченком М.В. (р. № 425)

З А К О Н   У К Р А Ї Н И

Про внесення змін до Закону України

«Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві»

(щодо виключення Донецької області з переліку суб’єктів реформування)

Верховна Рада України постановляє:

І. У назві та тексті Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» від 07.07.2011 р. № 3612–VI слово «Донецькій» виключити.

II. Прикінцеві положення

  • Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
  • Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня опублікування цього Закону:
  • привести свої нормативно–правові акти у відповідність із цим Законом;
  • забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно–правових актів у відповідність із цим Законом;
  • забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно–правових актів, що суперечать цьому Закону.

Голова Верховної Ради України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України

«Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві»

(щодо виключення Донецької області з переліку суб’єктів реформування)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Закон України щодо реформування системи медичного обслуговування у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві порушує норму статті 49 Конституції України, що передбачає доступність для всіх громадян медичного обслуговування та безоплатність надання медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров’я тощо. Проведення ж експерименту має також відбуватися з дотриманням права пацієнта на вибір лікаря і лікувального закладу, що визначено статтею 38 Основ законодавства України про охорону здоров’я.

Слід зазначити, що за своєю суттю пілотний проект є експериментом, а тому може містити новаторські та неіснуючі до цього часу механізми, його реалізація має відбуватися з урахуванням вимог Конституції України, норм чинних законів України та враховувати основні принципи бюджетного законодавства, законодавства про працю тощо. В свою чергу Закон не містить положення щодо обов’язкового збереження в областях, де передбачається проведення експерименту, та м. Києві існуючої мережі закладів охорони здоров’я, що не відповідає частині третій статті 49 Конституції України. А тому і порушує статтю 38 Основ законодавства України про охорону здоров’я.

Враховуючи той факт, що наявне населення Донецької області на 1 серпня 2011 р. становить 4414,2 тис. осіб. Темпи зменшення достатньо високі, тільки за 8 місяців 2011 року населення Донецької області зменшилося на 18,8 тис. осіб, виключно внаслідок перевищення кількості померлих над кількістю народжених, при позитивному сальдо міграції. Для порівняння в Дніпропетровській області чисельність населення складає 3326,3 тис. жителів, зменшення якого за останні 8 місяців склало у два рази менше ніж у Донецькій області. У Вінницькій області кількість населення у три рази менше ніж у Донецькій.

Слід також зазначити, що істотне зростання захворюваності населення обумовлене низкою соціально–економічних чинників, з одного боку, та зростанням у складі населення осіб похилого віку — з другого. Кількість уперше зареєстрованих хвороб (в розрахунку на 100000 населення) збільшилася: системи кровообігу — в 2,1 рази, новоутворень — на 29%, органів травлення — на 26%, інфекційних і паразитарних — на 13%, у т. ч. активного туберкульозу органів дихання — вдвічі. Майже троє з кожних чотирьох осіб, яким уперше в житті встановлено діагноз активного туберкульозу, — чоловіки, 80% — особи працездатного віку.

Для порівняння середня тривалість життя за останні роки значно зменшилась. На сьогодні тривалість життя у жінок Донецької області складає 74 роки, у чоловіків — 62 роки.

Слід також зазначити, що Донецька область є однією із найпотужніших виробничих ланок національної економіки, де наявні демографічна, екологічна катастрофи, що призводять до втрат трудового потенціалу, який під впливом різних чинників скорочується. Причинами значних втрат трудового потенціалу у Донецькій області є високі показники смертності та захворюваності населення.

Враховуючи той факт що існуючий Закон не має критеріїв ефективності впровадження пілотного проекту, законодавчих гарантій соціального, медичного захисту щодо невдалого впровадження реформи, то закономірним є виключення з переліку суб’єктів даного реформування Донецької області.

Прийняття даних змін до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» дозволить унеможливити ризики погіршення трудового потенціалу та штучного прискорення скорочення населення Донецької області.

2. Цілі та завдання Закону

Метою законопроекту є виключення з переліку суб’єктів реформування системи здоров’я Донецької області, як найбільш неприйнятного суб’єкту для тотального реформування системи охорони здоров’я.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Пропонується внесення змін до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» з метою виключення Донецької області з переліку суб’єктів реформування системи охорони здоров’я.

4. Стан нормативно–правової бази в даній сфері правового регулювання

Конституція України, Бюджетний кодекс України, Основи законодавства України про охорону здоров’я.

5. Фінансово–економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» щодо виключення Донецької області з переліку суб’єктів реформування не потребує додаткових матеріальних та інших витрат, а навпаки як один з найбільших суб’єктів реформування згідно Закону зменшить кошти Державного бюджету на його впровадження.

6. Прогноз соціально–економічних та інших наслідків прийняття Закону

Впровадження проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» щодо виключення Донецької області з переліку суб’єктів реформування дозволить не тільки унеможливити ризики погіршення трудового потенціалу та штучного прискорення скорочення населення Донецької області та знизить соціального напруження у сфері доступності до медичних послуг, обґрунтування та погодження з громадськістю скорочення/реорганізації медичної мережі, насамперед у сільській місцевості.

Народний депутат України М.В.Кравченко

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок проведення

реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві»

Чинна редакція Запропонована редакція з урахуванням змін
1. Назва Закону «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві». 1. Назва Закону «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській областях та м. Києві»
2. Преамбула Закону «Цей Закон визначає організаційні та правові засади реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві». 2. Преамбула Закону «Цей Закон визначає організаційні та правові засади реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, областях та місті Києві».

3. Стаття 1. Реформування системи охорони здоров’я

Пункт 1

Метою реалізації у Вінницькій, Дніпропетровській,

Донецькій областях та місті Києві пілотного проекту щодо реформування системи охорони здоров’я (далі — пілотний проект) є впровадження та відпрацювання нових організаційно–правових та фінансово–економічних механізмів, що спрямовані на підвищення ефективності та доступності медичного обслуговування населення і є необхідними для розвитку системи охорони здоров’я України.

3. Стаття 1. Реформування системи охорони здоров’я

Пункт 1

Метою реалізації у Вінницькій, Дніпропетровській

областях та місті Києві пілотного проекту щодо реформування системи охорони здоров’я (далі — пілотний проект) є впровадження та відпрацювання нових організаційно–правових та фінансово–економічних механізмів, що спрямовані на підвищення ефективності та доступності медичного обслуговування населення і є необхідними для розвитку системи охорони здоров’я України.

Стаття 11. Моніторинг реформування системи охорони здоров’я

1. Моніторинг реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві проводиться центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я з використанням системи індикаторів.

Стаття 11. Моніторинг реформування системи охорони здоров’я

1. Моніторинг реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській областях та місті Києві проводиться центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я з використанням системи індикаторів.

Стаття 12. Прикінцеві та перехідні положення

1) У Бюджетному кодексі України (2456–17) (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., N 50–51, ст. 572):
розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» доповнити пунктами 12 та 13 такого змісту:

«12. На період реалізації Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» (3612–17):

Стаття 12. Прикінцеві та перехідні положення
1) У Бюджетному кодексі України (2456–17) (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., N 50–51, ст. 572):

розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» доповнити пунктами 12 та 13 такого змісту:

«12. На період реалізації Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській областях та місті Києві» (3612–17):

2) частину третю статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (2289–17) (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., N 33, ст. 471, N 35–36, ст. 491; із змінами, внесеними Законом України від 11 січня 2011 року N 2900–VI) (2900 — 17) доповнити абзацом дванадцятим такого змісту:

«послуги з медичного обслуговування населення, що надаються за договором, укладеним відповідно до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» (3612–17).

2) частину третю статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (2289–17) (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., N 33, ст. 471, N 35–36, ст. 491; із змінами, внесеними Законом України від 11 січня 2011 року N 2900–VI) (2900 — 17) доповнити абзацом дванадцятим такого змісту:

«послуги з медичного обслуговування населення, що надаються за договором, укладеним відповідно до Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській областях та місті Києві» (3612–17).

Народний депутат України М.В.Кравченко
Джерело www.rada.gov.ua