Про відповідальність і привілеї донора крові

14 червня 2011 о 12:11
1068

Відповідно до Закону України «Про донорство крові і її компонентів» від 23.06.1995 р. донором може бути кожна здорова людина віком від 18 до 60 років, яка пройшла відповідне медичне обстеження і в якої немає протипоказань, зазначених Міністерством охорони здоров’я України.

Вирішивши стати донором, людина робить рішучий крок: ще вчора вона відповідала за стан свого здоров’я, а сьогодні — вже й за самопочуття інших людей. Тому донор не може ризикувати собою заради сумнівних задоволень — він повинен завжди пам’ятати, що серед його реципієнтів немало дітей та породіль.

Про відповідальність і привілеї донора кровіКожному донору потрібно знати прості правила

  • Донор має уникати інфекцій, які передаються через кров. У наш час, в першу чергу, це вірусні гепатити В і С та ВІЧ-інфекція. Щоб уникнути інфікування цими небезпечними хворобами людина не повинна мати випадкових статевих стосунків, а також не мати статевих стосунків з тими, які належать до груп ризику, при будь-яких ін’єкціях застосовувати лише одноразові шприци.
  • Дотримуватися встановлених інтервалів між здачею крові та її компонентів. Для донорів розроблено спеціальні рекомендації, що стосуються інтервалів між здачею крові або її плазми. Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки — не більше 4 разів на рік.
  • У раціоні донора завжди має бути білок, від якого залежить рівень гемоглобіну крові (продукти, збагачені білком: м’ясо, риба, бобові, молочні продукти, яйця та ін.).
  • Протягом 2 діб напередодні здавання крові слід утримуватися від вживання алкоголю.
  • У день, коли здається кров чи її плазма варто дотримуватися таких рекомендацій:

– зранку обов’язково слід поснідати;

– перед здаванням крові забороняється палити.

Які обстеження проходить донор?

Людині, готовій здати свою кров, буде визначено рівень гемоглобіну, групу крові, проведено аналізи на ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс. Всі аналізи безкоштовні. Результати повідомляються лише донору особисто, конфіденційно.

Необхідно пам’ятати, що на станції переливання крові для всіх маніпуляцій використовують лише одноразові засоби медичного призначення, що виключає можливість інфікування у процесі обстеження та здавання крові.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про донорство крові і її компонентів», донорами, які безоплатно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, Президент України присвоює звання «Почесний донор України» із врученням посвідчення.

Почесний донор України має право на:

  • безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних матеріалів) у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
  • пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
  • безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
  • першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
  • позачергове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;
  • використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для нього час;
  • отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;
  • отримання пільгових позик на будівництво індивідуального житла за рахунок цільових коштів, що передбачаються Націо­нальною та місцевими програмами розвитку донорства крові та її компонентів.

За матеріалами www.chernigivdonor.org.ua
© Evgen79/Dreamstime.com/Dreamstock.ru